Vilnius. Europos Centriniam Bankui (ECB) trečiąkart šiais metais sumažinus bazines palūkanų normas, tai reiškia atpigusį skolinimąsi gyventojams ir verslui, sako Lietuvos banko (LB) vadovas.
Gedimino Šimkaus teigimu, palūkanų normų mažėjimas – ekonomiką skatinantis veiksnys.
„Ar dabar, kai nuo birželio buvo pradėtos mažinti palūkanų normos, per daugiau nei ketvirtį gali įvykti reikšmingi pokyčiai? Ne. Bet ir ekonomikos aktyvumą, ir nekilnojamojo turto rinkos, ir kreditavimo aktyvumą palūkanų normų mažėjimas skatina“, – žurnalistams pirmadienį sakė G. Šimkus.
Jo teigimu, mažėjant palūkanoms daugiau pinigų lieka vartojimui, įmonių investicijoms, apyvartinėms lėšoms.
„Kalbant apie tuos, kurie jau yra paėmę paskolas, palūkanų normų sumažėjimas mažina paskolų įmokas, o tai reiškia, kad daugiau pinigų lieka vartojimui. Jeigu kalbant apie verslą – galbūt investicijoms, apyvartinėms lėšoms“, – teigė G. Šimkus.
Pasak LB vadovo, mažinamos palūkanos ypač aktualios Lietuvoje dominuojant kintamoms palūkanų normoms.
„Pirmiausia, tai reiškia atpigusį skolinimąsi. (...) Lietuvoje dominuoja kintamos palūkanų normos tiek skolinantis verslui, tiek gyventojams, o tai reiškia, kad skolinimasis pinga“, – sakė G. Šimkus.
„O tai reiškia prieinamumą įsigyti tai, ką skolinantis norima įsigyti, pavyzdžiui, būstą, o verslui – atlikti investicijas, planuoti įmonės plėtrą“, – pridūrė LB vadovas.
G. Šimkus kuris yra ir ECB valdančiosios tarybos narys, sako, kad ECB ir toliau turėtų mažinti palūkanų normas.
„Nežinau, koks bus sprendimas gruodį, tačiau, manau, kad (palūkanų normų – BNS) judėjimo kryptis yra aiški – žemyn“, – teigė G. Šimkus.
Pagrindinė iš trijų ECB nustatomų bazinių palūkanų normų – naudojimosi indėlių galimybe palūkanų norma – praėjusį ketvirtadienį sumažinta 0,25 procentinio punkto iki 3,25 procento.
Kartu tiek pat mažėjo refinansavimo palūkanų norma – nuo 3,65 iki 3,4 proc., o riboto skolinimosi galimybės palūkanų norma – nuo 3,9 iki 3,65 procento.
Portale manoūkis.lt vyksta apklausa „Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?“. Jeigu dar nedalyvavote, kviečiame tai padaryti čia.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kodėl JAV ūkininkai balsavo už D. Trump'ą ir ką tai jiems atneš
2024-11-13 -
Ignas Jankauskas: ūkininkams kreditus gauti vis sunkiau
2024-11-07 -
Kongrese skambėjo kritika žemės ūkio politikos formuotojams
2024-10-29
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)