Europos Komisijos (EK) nariui Virginijui Sinkevičiui viešai sukritikavus Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio politikos įgyvendinimą Lietuvoje, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas oficialiai kreipėsi į komisarą prašydamas paaiškinimo. V. Sinkevičius atsakė, jog kritikavo tikslingai.
„Jūsų interviu sukėlė klaidingas interpretacijas, todėl prašome jūsų patikslinti išsakytus teiginius“, – V. Sinkevičiui adresuotame kreipimesi teigia K. Navickas.
Rugpjūčio 29 d. LRT radijo laidoje „Gimtoji žemė“ eurokomisaras teigė, kad Lietuvai „ne taip ir gerai“ sekasi skatinti ekologinių ūkių plėtrą, netinkamai skirstoma parama, ekologinius ūkininkus šalis apkrauna per dideliu „popierizmu“.
„Labai keista, kai numatomi tikslai, bet nenumatomos priemonės, neperžiūrima biurokratija, kiti reikalavimai ir galų gale finansavimas. (...) Jeigu taip žiūrėti nuoširdžiai, tai bendrajai žemės ūkio politikai yra skirta iš ES biudžeto didžiausia dalis, tame tarpe ir žaliajam kursui, (...) daugelyje vietų tiesiog tie interesai ir tikslai labai persipina ir pasimeta“, – laidoje kalbėjo eurokomisaras.
Pasak V. Sinkevičiaus, tikėtina, kad europinės paramos lėšos patenka tik keliems ūkiams ar įmonėms, bet nepasiekia ekologiškai ūkininkaujančių žemdirbių.
K. Navickas EK nario prašė pagrįsti šį teiginį, nes tai „rimtas kaltinimas ne tik Žemės ūkio ministerijai, bet ir Europos Komisijai“.
„Prašome patikslinti, ko Lietuva nenumatė ir kur įžvelgiate tikslų bei interesų nesuderinamumą, (...) prašome konkretizuoti nacionalinio reglamentavimo prasilenkimus su ES reglamentu“, – teigė ministras.
Ministras taip pat pabrėžė, kad dokumentų gausa ekologiniams ūkiams krenta iš 2018 m. gegužės Europos Parlamento ir Tarybos reglamento.
„Aš manau, kad tikrai galima subalansuoti ir tie europiniai reikalavimai, jie apibrėžia rėmą, o kas jau yra tas turinys, tai dažnai jau yra nacionaliniai teisės aktai, dažnu atveju valstybės eina daug toliau nei Komisija jų prašė“, – interviu LRT sakė V. Sinkevičius.
„Šiandien daugėja tokių įmonių didelių, koncernų, o mažėja tų tikrųjų ūkininkų, kurie suformuoja mūsų kaimo veidą ir dėl to yra labai gaila, reikia atkreipti dėmesį“, – tikino komisaras.
Ministras taip pat teiravosi dėl Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ (NKL) investicijų pagal ministerijos kuruojamą priemonę: „Ar jūs kvestionuojate šį pasirinkimą, kurį mes laikome kaip tikslingą indėlį?“.
Dalis plano investicijų bus skirta šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų absorbcijų didinimui atkuriant pažeistus durpžemius – ši priemonė buvo suderinta su EK.
„Abejonės dėl Lietuvos ir Europos Komisijos suderinto plano ir jo priemonių siunčia priešingą signalą, taip pat ir atsinaujinančių derybų dėl Gamtos atkūrimo reglamento kontekste“, – teigė K. Navickas.
V. Sinkevičiaus atsakas K. Navickui
Lietuvos žemės politiką viešai sukritikavęs ir ministro prašymo pasiaiškinti sulaukęs Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius sako, kad kritiką pažėrė tikslingai.
„Ta emocija, kuria gyvena ūkininkai, su kuriais aš dažnai kalbuosi, ir būtent tą savaitę lankydamasis Lietuvoje kalbėjausi, – kad smulkūs ūkiai neturi finansavimo šaltinių ir dauguma jų yra neįtraukiami į paramos schemas ir tai yra jiems iššūkiai“, – BNS ketvirtadienį teigė V. Sinkevičius.
„Viena paprasta galimybė, kuri, manau, yra neišnaudota – skaitmenizavimas. Skaitmenizavimas leistų išvengti tų papildomų žurnalų pildymų ekologiniams ūkiams ir pan. Kaip pavyzdys – deklaruojant mokesčius jus praktiškai ten nuveda ir jau daug yra užpildyta už jus, jūs turite tik sužiūrėti eilutes ir pan.“, – sakė komisaras.
V. Sinkevičiaus teigimu, ne jo darbas siūlyti, kaip tvarkytis su šalies žemės ūkio politika, tačiau jis visuomet atviras patarti.
„Ne mano darbas yra patarti ministrui. Pirmiausia tai yra jo atsakomybė, jo politinės komandos atsakomybė. (...) Visi ministrai, įskaitant Kęstutį Navicką, žino, kad esant kažkokiam paklausimui aš esu lengvai pasiekiamas“, – sakė už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas EK narys.
Reaguodamas į oficialų K. Navicko prašymą paaiškinimo, V. Sinkevičius pareiškė: „Tokie vieši laiškai reaguojant į mano komentarą, atsakymus į žurnalistų pateiktus klausimus, man tai yra tiesiog būdas mane prevenciškai užtildyti“.
Tačiau V. Sinkevičius sutiko, kad interviu radijui suklydo teigdamas, kad iki 2030 m. ekologinių ūkių turėtų padaugėti 20 proc. – iš tiesų plane numatytas 25 proc. augimas. Vis dėl to jis patikslino ir ministerijos informaciją – anot jo, Lietuvoje ekologinių ūkių per metus sumažėjo apie tris kartus daugiau nei skelbia ŽŪM.
„Vakar ministerija išleido pranešimą, kad ekologinių ūkių sumažėjo 6 proc., mūsų informacija rodo, kad tai galimai per 18 proc. susitraukimas, nes nepamirškime ir to faktoriaus, kad Lietuvos ir Europos vienas didžiausių ekologinių ūkių žaidėjų paskelbė, kad sumažino savo dirbamus ekologinius plotus beveik trečdaliu“, – sakė eurokomisaras.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kodėl JAV ūkininkai balsavo už D. Trump'ą ir ką tai jiems atneš
2024-11-13 -
Ignas Jankauskas: ūkininkams kreditus gauti vis sunkiau
2024-11-07 -
Kongrese skambėjo kritika žemės ūkio politikos formuotojams
2024-10-29
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)