Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Nuomonė
Karolis Šimas: grūdų derlius – praėjusių metų lygio, bet kokybė menkesnė

Vilnius. Javapjūtės derlius šiemet prognozuojamas labai panašus į pernykštį, bet kokybė šiek tiek prastesnė, sako Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos vadovas Karolis Šimas. 

„Jeigu praėjusį sezoną visų aštuonių kultūrų derlius siekė apie 7,2–7,3 mln. tonų, tai šiemet tikrai turime šansų turėti panašų derlių“, – pirmadienį LRT sakė Karolis Šimas. 

„Rapsų derlingumas siekia apie 3 t ir net daugiau už vidurkį. Tai stebina. Labai geras rapsų aliejingumas, matyt, saulė kompensavo, davė papildomos pridėtinės vertės“, – pridūrė ji. 

Bioversija 2024 04 15 m7

Pasak jo, žieminių kviečių jau nukulta 5–10 proc., didesni ūkininkai kulia 7–8 t/ha, mažesni – apie 6 t/ha: „Derliai optimistiškesni, nei manyta (vasaros pradžioje, kai buvo sausra – BNS).“

Tačiau, K. Šimo teigimu, kyla klausimų dėl kokybės, kuri šiek tiek sumenko, nes ūkininkai dėl brangių trąšų laukus mažiau tręšė.

„Jau pernai kviečių kokybė krito vertinant Lietuvos vidutinį proteiną apie vieną procentą, nes trūko trąšų. Šiemet trąšos buvo ypač brangios, ūkininkai dar mažiau tręšė ir matome, kad dar pirmieji rezultatai rodo, jog kviečių proteinas krito dar apie pusę procento. Tai vidurkis dabar siekia apie 12,2 proc., pernai buvo apie 12,8 proc., o prieš 3–4 metus siekė 13,5 ar net 14 proc.“, – kalbėjo K. Šimas.  

Jis prognozuoja, kad dėl sumažėjusio proteino keisis Lietuvos eksporto rinka. Taip pat sako, kad ūkininkai su baime laukia žadamo lietaus, kuris tęsis dvi savaites ir pristabdys javapjūtę.  

„Labiau bijome čia tos kokybės netekimų (dėl lietaus – BNS), kad grūdai netaptų tinkami tik pašarams“,  – baiminasi jis.

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos