


Vilnius. Kol Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) orai palankūs pasėliams, ypač kukurūzams ir sojai, alinantys karščiai Europoje kelia nerimą. Nepaisant to, šį sezoną tikimasi kone rekordinio derliaus.
Prognozuojama, kad 2025–2026 metų sezoną kviečių derlius Europos Sąjungoje (ES) gali pasiekti 143,1 mln. tonų, arba 13 proc. daugiau nei ankstesniu laikotarpiu. Tai – bene didžiausios derliaus prognozės nuo 2018 m., sako „Linas Agro“ grūdinių kultūrų pirkimo vadovas Justas Eimontas.
Pasako jo, didesnio kviečių derliaus tikimasi ir didžiausioje pagal užauginamą kiekį šalyje Rusijoje: remiantis pasaulinio lygio trąšų gamintojo IKAR prognozėmis, šioje šalyje tikimasi užauginti apie 84,5 mln. tonų kviečių.
Gerų rezultatų tikisi ir rapsų augintojai, pavyzdžiui, Prancūzijoje lūkesčiai dėl rapsų derliaus – aukštesni nei vidutiniai. Ankstyvieji pranešimai apie laukiamą rapsų derlingumą iš visos Europos rinkos – taip pat pozityvūs.
Birželio mėnuo išsiskyrė ryškiais kainų svyravimais. Geopolitinei padėčiai Artimuosiuose Rytuose stabilizavusis, ji nebesuteikė įprasto palaikymo biržos kainoms. Jas toliau formuoja derliaus prognozės ir derlingumo potencialas, taip pat paklausos ir pasiūlos santykio aktyvumas.
Anot J. Eimonto, vertinant trumpalaikes tendencijas, kviečių kainos kritimą ir toliau gali palaikyti pilnėjantys aruodai bei dideli derliaus lūkesčiai. Kainas žemyn taip pat spaus stiprėjantis euras ir palankios orų sąlygos.
Ilguoju laikotarpiu auganti paklausa iš Kinijos gali palaikyti kukurūzų ir jų pakaitinių produktų kainas. Tuo metu dominuojanti Brazilija ir gausus sojų pupelių derlius riboja šių ankštinių augalų kainų augimą.
Kainų pokyčius į priešingą pusę gali nuvesti orų anomalijos, ypač Europoje: tai gali atsiliepti būsimo derliaus kiekiui ir kokybei. Ketvirtus metus besitęsiantis karas Ukrainoje taip pat gali paskatinti kviečių brangimą. Galiausiai, vis labiau nenuspėjami JAV ir Kinijos apsišaudymai abipusiais muitais stimuliuoja nestabilumą pasaulinėje grūdų rinkoje.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kad kaimas gyvuotų, o ne vien protestuotų: laikas naujai žemės ūkio politikos krypčiai
2025-06-23 -
Ūkininko pinigai – jo asmeninis reikalas, išaiškino teismas
2025-06-18 -
Laikas atskirti genų redagavimą nuo GMO?
2025-06-06
Skaitomiausios naujienos
-
Už netvarkingus riboženklius – baudos
2025-07-04 -
Daugiamečių pievų atkurti nereikės
2025-07-03 -
Seimas nusprendė: žemės ūkio technikai draudimo apmokestinimo išimčių nebus
2025-06-17
(0)