Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Nuomonė
Ekonomistas: birželį pirmą kartą po beveik dvejų metų atpigo maistas

Vilnius. Statistikams birželį antrą mėnesį iš eilės fiksavus defliaciją, SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas pabrėžia, kad birželį pirmą kartą po beveik dvejų metų pertraukos sumažėjo maisto kainos.    

„Po 23 mėnesių buvo maisto kainų mėnesinė defliacija. Beveik du metus maisto kainos kas mėnesį didėdavo, dabar birželį maisto kainos pirmą kartą po 23 mėnesių pertraukos sumažėjo“, – BNS sakė ekonomistas. 

„Pagaliau džiugu, kad sugrįžta tas sezoniškumo efektas. Birželis istoriškai iki 2021 m. būdavo tas mėnuo, kai maisto kainos dėl šviežių daržovių darydavo labai didelę įtaką ir mėnesinei infliacijai. Net istoriškai birželis ir liepa būdavo tie mėnesiai, kai krenta maisto kainos“, – teigė T. Povilauskas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Pasak jo, birželio infliacijos rodiklius lėmė maisto, drabužių ir avalynės bei elektros kainos. Valstybės duomenų agentūra skelbia, kad maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos sumažėjo 0,7 proc., elektros – 4,6 proc., dėl sezoninių nuolaidų drabužių ir avalynės kainos sumažėjo 1,8 procento. 

Jo teigimu, elektros kainos irgi mažėjo, bet ne dėl to, kad biržos kaina krito, o dėl to, kad artėjant valstybės mokamų subsidijų pabaigai vartotojai skubėjo pasirašyti pigesnes elektros tiekimo sutartis.

Ekonomistas prognozuoja, kad liepą mėnesio defliacija turėtų siekti apie 0,2, o metinė – apie 7,5 procento.    

„Viskas priklausys, kaip suvaikščios tie du sezoniniai efektai – maisto, daržovių, uogų bei aprangos ir avalynės kainos“, – teigė T. Povilauskas. 

„Taip, sausra padarė savo darbą, bet vis tiek matome, kad daržovių kainos grįžo prie istorinių sezoniškų svyravimų“, – pridūrė jis.  

Anot analitiko, nuo rugpjūčio defliaciją vėl turėtų keisti infliacija, o metinė infliacija ir toliau turėtų mažėti ir metų pabaigoje siekti apie 3 procentus.

„Abejočiau, ar po rugpjūčio pamatysime mėnesinę defliaciją, bet metinė infliacija ir toliau mažės“, – sakė T. Povilauskas.  

Lietuvoje birželio mėnesį defliacija buvo 0,1 proc. Defliacija fiksuota antrą mėnesį iš eilės, prieš tai paskutinį kartą ji buvo 2021 m. lapkritį, skelbia Valstybės duomenų agentūra. 

Metinė infliacija birželį, palyginti su 2022 m. birželiu, siekė 9 proc., o vidutinė metinė infliacija – 18,6 procento.

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos