Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Nuomonė
Advokatas siūlo nesibaiminti fizinio asmens bankroto
Asociatyvi freepik.com nuotr.

Vilnius. Jau beveik dešimtmetį egzistuojanti fizinio asmens bankroto galimybė vis dar kelia klausimų asmenims, siekiantiems išsigelbėti nuo skolų. Vis tik advokatas sako, jog baimintis bankroto proceso nereikėtų.

Asmuo, prispaustas skolų naštos, svarsto daugelį išeičių, tačiau šiuo metu pati veiksmingiausia – fizinio asmens bankrotas. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys sako, kad reikia kalbėti atvirai apie tai, jog asmenys, kurie inicijuoja savo bankroto bylas, siekia atsikratyti skolų ir teisės aktai tai padaryti tikrai leidžia. 

Advokatas pasakoja, kodėl verta rinktis fizinio asmens bankrotą.

Bioversija 2024 08 19 m7

Skolų nurašymas pasibaigus procesui

Asmenys, kurie susiduria su fizinio asmens bankroto klausimu, yra ne tik tie, kurie nesėkmingai pasiskolino ekonominės krizės pradžioje ir nesugeba vykdyti įsipareigojimų dėl nesugebėjimo įvertinti rizikų, bet ir visi kiti, kurie susiduria su skolų našta – vadovai, laidavę už bendrovės įsipareigojimus, investuotojai, bendrovių akcininkai, vadovai, kurie pripažinti atsakingais už žalos padarymą bendrovei ir kt.

Fizinio asmens bankrotas šiandien yra vienintelė išeitis, kai skolas grąžinti tampa tiesiog nerealu.

Pasibaigus bankroto procesui, jeigu buvo laikomasi patvirtinto mokumo atkūrimo plano, nepadengtos skolos yra nurašomos. Svarbu paminėti, kad nurašomos tikrai ne visos skolos – jeigu turite sumokėti baudas valstybei, ar turite išlaikymo įsiskolinimą vaikams, fizinio asmens bankrotas nepadės.

Uždaromas skolinimosi ratas

Pasitaiko, kad siekiant padengti vieną skolą, einama pasiskolinti kitur ir taip įsukamas skolinimosi ratas. Teismai jau yra suformavę praktiką, kad begalinis greitųjų kreditų ėmimas nėra pagrindas asmeniui nekelti bankroto. Nes ne visi, kurie skolinasi, supranta to pasekmes ir būdami neviltyje dėl skolų, neįvertina visų skolinimosi sąlygų.

Vienintelio turto išsaugojimas

Net ir iškėlus fizinio asmens bankroto bylą, yra reali galimybė išsaugoti turimą vienintelį gyvenamąjį būstą. Tai nėra labai paprasta, nes tai privilegija tik vienam iš kreditorių, kurio naudai įkeistas būstas, kadangi atsiskaitymai su juo būtų įtraukti į skolininko mėnesines išlaidas, o kitiems kreditoriams tenkanti grąžintina skolos dalis taptų reikšmingai mažesnė.

Yra kelios esminės sąlygos, kurių reikia laikytis, norint išsaugoti gyvenamąjį būstą:

  • Nepertraukiamas ir savalaikis kredito įmokų už būstą mokėjimas.
  • Susitarimas su kreditoriumi, t. y. kreditorius turi irgi norėti, kad jūs toliau mokėtumėte įmokas (dažniausiai sutinka).
  • Mokama kredito įmoka neturi viršyti kitos gyvenamosios vietos nuomos kainos. 

Šioje vietoje nereiktų pamiršti, kad skelbiant bankrotą prabangus būstas ir dideli patogumai nėra prioritetas.

Galimybė oficialiai įsidarbinti

Asmenys, susiduriantys su finansiniais sunkumais ir nuolatos turinys reikalų su antstoliais, nėra patys geidžiamiausi darbuotojai. 

Priėmus pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo (reikia atkreipti dėmesį, kad ne iškėlus bankroto bylą, o priėmus pareiškimą) visos skolų išieškojimo procedūros yra sustabdomos, pinigai nėra nurašomi, asmuo gali lengviau atsikvėpti. Vėliau teismas, spręsdamas dėl bankroto bylos iškėlimo, patvirtina pagrįstą minimalių išlaidų sumą, kuri bus garantuota viso bankroto proceso metu. Tai reiškia savotišką saugumą, kuris garantuojamas tik fizinio asmens bankroto procese.

Aiškumas dėl ateities

Iškėlus fizinio asmens bankroto bylą, patvirtinus mokumo atkūrimo planą, pradedamas skaičiuoti 36 mėnesių terminas. Tai reiškia, kad po šio laiko jau galima atversti naują gyvenimo lapą (jeigu viskas padaryta teisingai ir neatsiranda pagrindo nutraukti bankroto procesą): galima galvoti apie seniai išsvajotą kelionę, naujo automobilio įsigijimą, galų gale apie vakarienę su šeima be baimės išgirsti iš padavėjo, kad kortelė neaptarnaujama, nes užblokuota dėl skolų.

Parengta: pagal advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ pranešimą
    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos