Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Mokslas
Žemės ūkio akademijoje atidaryta Prototipų erdvė

Akademija (Kauno r.). VDU Žemės ūkio akademijoje atidaryta Prototipų demonstracinė erdvė, kurioje yra ir žemės ūkiui skirtų produktų: dronų technologijų, išmanusis drenažas, ŠESD emisijų skaičiuoklė, granuliuotų trąšų.

„Šioje erdvėje yra tokių prototipų, kuriuos, matyt, greitu metu pamatysime savo gyvenime arba įmonėse. Kai kurie jų galbūt pakeis net kasdienį gyvenimą. Ir tai – tik pradžia.

Labai maža tikimybė, kad kabinete teoriškai pavyktų sukurti ką nors, kas atitiktų poreikius ir lūkesčius. Turi dirbti abi pusės – verslas ir mokslas.

Bioversija m7 2024 03 12

Džiaugiuosi, kad informacinės technologijos, dirbtinis intelektas ateina į VDU Žemės ūkio akademiją. O tai paskui save traukia kitus mokslus – nė vieno iš šių prototipų neišeitų sukurti be dizaino, meno, atitinkamų žinių. Visa tai integruojasi į vieną erdvę. Tegul ši erdvė būna sėkminga mokslo, verslo, studijų samplaikai ir suteikia mums didžiulę pridėtinę vertę“, – per Prototipų erdvės atidarymą kalbėjo VDU rektorius Juozas Augutis.

Pasak VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro vadovo Edvino Samio, tai pirmoji tokia erdvė universitete, kur galima demonstruoti prototipus, produktus, išradimus ir inovacijas.

„Čia galima interaktyviai ir moderniai išbandyti, pajusti, pauostyti ir panašiai. Ji bus nuolat naujinama – to, ką matote šiandien, galbūt po metų jau nematysite“, – pridūrė E. Samys.

Prototipai žemės ūkiui

Kai kurie demonstruojami prototipai siejasi ir su žemės ūkiu. Vienas jų – išmanusis drenažas. Jis turi jutiklius, kurie skaitmeninėje platformoje leidžia realiu laiku stebėti dirvožemio drėgmės, sistemos vandens nuotėkio, gruntinio vandens lygio ir klimatinius vietovės duomenis.

Mašininio mokymo algoritmai analizuoja šiuos duomenis ir suformuoja drenažo sistemos reguliavimo rekomendacijas. Didžiausias privalumas – tai galima daryti neišeinant iš namų, jei sistema veikia tinkamai ir namie yra kompiuteris.

Išmanųjį drenažą sukūrė VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto, Vandens inžinerijos katedros doc. dr. Inga Adamonytė

Taip pat pristatyti granuliuoti organiniai augalinės kilmės pelenų tręšiamieji produktai (trąšos). Iš pradžių mokslininkai tikėjosi, kad pristatys 6 granulių prototipus, tačiau pavyko sukurti tris. „Net moksle ne viskas sekasi sklandžiai“, – teigė VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro vadovas Edvinas Samys.

Granulės pagamintos iš grikių lukštų pelenų skirtingomis proporcijomis su maltu mėsinių galvijų mėšlo kompostu ir leonarditu. Jas galima įterpti lokaliai su sėjama žemės ūkio augalų sėkla.

Granules kūrė VDU Žemės ūkio akademijos Miškų fakulteto Aplinkos ir ekologijos katedros Agroekologijos centro vadovas doc. dr. Juozas Pekarskas

Granulės pagal elementinę sudėtį atitinka nacionalinių ir ES teisės aktų reikalavimus tręšiamiesiems produktams. Vienas didžiausių tokių trąšų privalumų – leistų sumažinti naudojamų sintetinių trąšų kiekį žemės ūkyje.

Dronai žemės ūkiui taip pat svarbūs, tad Prototipų erdvėje dėmesio skirta ir jų technologijoms. Anot jas kūrusių mokslininkų, dronų technologijos padeda greitai nustatyti augalų išsivystymo lygį, problemines vietas, augalų sveikatingumo būklę, užmirkusias vietas ir nustatyti kintamos normos žemėlapius (purškimo / barstymo).

Viena iš technologijų – sukurti parametrai kukurūzų posėlio purškimui skystomis trąšomis. Optimizuojant technologiją nustatytas lašelių pasiskirtymas kukurūzų aukštyje, trijų skirtingų skystų mineralinių trąšų efektyvumas kukurūzams ir t. t. Technologiją kūrė VDU Žemės ūkio akademijos prof. dr. Dainius Steponavičius, prof. dr. Eglė Jotautienė, prof. dr. Kęstutis Romaneckas, doc. dr. Remigijus Zinkevičius, lekt. Albinas Andriušis, mag. Michail Semenišin, prof. dr. Vaclocas Bogužas, dr. Lina Skinulienė, dokt. Mindaugas Dorelis.

Prototipų erdvėje demonstruotas ir stebėsenai skirtas dronas. Prie jo tvirtinamos kameros, kurios skirtos augalams stebėti, augalų indeksams gauti

Prototipų erdvėje pristatyta ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) skaičiuoklė. Apskaitos sistema gali būti naudojama nacionalinių ŠESD emisijų ir CO2 asorbcijų apskaitai, žaliajam sertifikavimui.

Priemonė sukurta remiantis specialiai parengtomis ŠESD skaičiavimo metodikomis, pritaikytomis formulėmis su pasirinktais kintamaisiais ir parametrais.

Padeda įvertinti pagrindinius mišrių, gyvulininkystės ir augalininkystės ūkių veiklos aspektus, darančius įtaką ŠESD emisijoms.

Skaičiuoklę kūrė VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto doc. dr. Vilma Naujokienė, prof. dr. Rolandas Bleizgys, doc. dr. Kristina Lekavičienė, lekt. dr. Dainius Savickas, doc. dr. Genovaitė Liobikienė, doc. dr. Zita Kriaučiūnienė

Autorius: Eulalija Jonuškienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos