Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Mokslas
Vabzdžius apdulkintojus pakeis burbulus pučiantys dronai?

Tokijas. Dronai, pučiantys muilo burbuliukus ir taip subtiliai pernešantys augalams žiedadulkes, galėtų kompensuoti mažėjančias natūralių apdulkintojų, pavyzdžiui, bičių, populiacijas.

Ūkininkai ne visada gali pasikliauti bitėmis ir kitais augalus apdulkinančiais vabzdžiais, kurių populiacijos mažėja dėl klimato pokyčių, pesticidų naudojimo ir kitų nepalankių veiksnių. Barstant žiedadulkes mechaniškai ar rankiniu būdu išeikvojama daug žaliavos, padidėja darbo sąnaudos, rašoma interneto svetainėje „Science News“.

Eijiro Miyako iš Japonijos išplėstinio mokslo ir technologijų instituto su kolegomis pasiūlė alternatyvą – automatinius dronus, kurie iš specialaus mišinio pučia ir skleidžia burbulus bei taip perneša ant augalų žiedadulkes. Tarp įvairių prekyboje esančių tirpalų burbulams pūsti mokslininkai atrinko vieną, kuriame žiedadulkės išsilaikė sveikiausios ir gyvybingiausios. Jo sudėtyje esanti cheminė medžiaga – lauramidopropilo betainas – naudojama gaminant kosmetiką ir kūno priežiūros produktus. Nors šis tirpalas buvo naudojamas kaip pagrindas, jis buvo papildytas žiedadulkes saugančiais komponentais, tokiais kaip kalcis, kalis, bei polimeru, kad burbulai būtų pakankamai tvirti ir atlaikytų dronų propelerių sukeltą vėją.

Bioversija m7 2024 09 18

Eksperimentiniai tyrimai buvo atlikti apdulkinant žydinčias kriaušes. Rezultatai parodė, kad vidutiniškai 95 proc. iš 50 apdulkintų žiedų užmezgė vaisius. Šie rezultatai beveik nesiskyrė nuo rankinio apdulkimo šluotele. Tuo tarpu, natūralaus proceso, kurį paprastai atlieka vabzdžiai ir vėjas, rezultatai buvo prasčiausi – vaisius užmezgė tik apie 58 proc. žiedų.

Norėdami patikrinti, ar naują technologiją galima pritaikyti skaidantiems robotams, japonų mokslininkai pritaisė ant drono burbulinį pistoletą ir paleido jį virš lelijų 2 m/s greičiu. Nors daugelis žiedų turėjo kontaktą su burbulais, nemažai jų liko neapvaisinti. Tyrėjai teigia, kad būtina tobulinti dronus, kad jie atpažintų prasiskleidusius žiedus ir nukreiptų burbulus į konkrečią sritį.

Ne visi įsitikinę, jog robotų apdulkintojų gamyba yra gera idėja. Tvaraus žemės ūkio šalininkas Saimonas Potsas (Simon Potts) iš Redingo universiteto (Jungtinė Karalystė) teigia, jog vabzdžių apsauga yra geresnis būdas užtikrinti augalų apdulkinimą, nei robotizuotų bičių kūrimas. „Vabzdžiai – tinkamesni apdulkintojai, nei bet kokios mašinos, ir netriko esamų ekosistemų. Žmonių naudojamos cheminės medžiagos, pavyzdžiui, burbulų tirpalai, gali atgrasyti vabzdžius nuo tokių augalų lankymo“, – teigė S. Potsas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos