Berlynas. Iki šiol Vokietijos ūkininkai grikius dažniausiai augindavo kaip tarpinius pasėlius. Tačiau dabar tikimasi sukurti derlingesnių veislių, kurių sėklų derlius būtų skiriamas maisto pramonei.
Klimato kaitai atspariam žemės ūkiui reikia augalų įvairovės, todėl dėmesio centre atsiduria selekcijos apleistos rūšys, tokios, kaip grikiai. Jie reklamuojami kaip sveikas, be glitimo ir daug baltymų turintis maistas. Grikiai turi daug privalumų ir gamyboje, nes augalai nereiklūs, laikomi atspariais klimatui. Daug nektaro vabzdžiams suteikia grikių žiedai.
Vokietija grikių selekcijos tyrimams skyrė 1,28 mln. eurų. Projektas, remiamas Federalinės maisto ir žemės ūkio ministerijos (BMEL), skirtas skatinti grikių auginimą nacionaliniu mastu, rašo agrarheute.com.
Siekiama sukurti naujas grikių veisles, kurios būtų derlingesnės ir geriau tiktų auginti kaip maistiniai augalai. Mat Vokietijoje grikiai iki šiol buvo naudojami tik kaip antsėlis arba kaip posėlis, o ne kaip pagrindiniai lauko pasėliai. Norint perkelti grikius į naują statusą, reikia derlingesnių veislių.
Tuo tikslu projekto dalyviai tiria genetinę grikių įvairovę. Svarbias agronomines ir maistines savybes (pvz., didelį baltymų kiekį) planuojama nustatyti ir naujų veislių sukurti, remiantis įvairiais genetiniais ištekliais, esamomis grikių veislėmis ir susijusia veisline medžiaga.
Projektą finansuoja Vokietijos Žemės ūkio ministerija (BMEL), o jį remia Federalinė žemės ūkio ir maisto agentūra (BLE). Koordinavimą vykdo Bavarijos valstybinio žemės ūkio tyrimų centro (LfL) Augalininkystės ir veislininkystės institutas. Projekte dalyvauja ir kiti partneriai: Hohenheimo universiteto Valstybinis augalininkystės institutas, Šveicarijos federalinis Ciuricho technologijos institutas, Juliaus Kuhno institutas, sėklų įmonės.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)