Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Sukurtas purškiamas jutiklis, aptinkantis pesticidus

Stokholmas. Švedai sukūrė nanojutiklius, kurie pesticidus ant vaisių aptinka per kelias minutes.

„Tyrimai rodo, kad iki pusės visų Europos Sąjungoje parduodamų vaisių turi pesticidų liekanų, tačiau dabartinių priemonių, skirtų joms aptikti, taikymą riboja aukšti kaštai ir sudėtinga jutiklių gamyba. Taigi sukūrėme nebrangius nanojutiklius, kurie nustato, kad ant vaisių, net esančių parduotuvėje, yra pesticidų“, – teigė Karolio instituto profesorius Georgiosʼas Sotiriou (Georgijus Sotirau).

Technologijos pagrindas – 1970 m. išrastas metodas, vadinamas Ramano spektroskopija, kuri pastiprina biomolekulių signalus ant metalinių paviršių daugiau nei milijoną kartų, skelbia „Science Daily“.

Bioversija 2024 07 09 m7

Švedai sugalvojo, kaip gauti tą patį rezultatą ant stiklo užpurškiant sidabro nanodalelių. Per eksperimentus ant obuolio užtepė šiek tiek etilo parationo (pesticido), uždrausto daugelyje šalių. Vėliau vaisių perbraukė vatos tamponu, o šį įmerkė į tirpalą, kad atsiskirtų pesticido molekulės. Tirpalo užpylus ant stiklo su nanodalelėmis, aptiktas pesticidas.

Svarbu ir tai, kad purškiami nanojutikliai per pakartotinį testą vėl patikimai aptiko pesticidų molekules net po pustrečio mėnesio. Tai reiškia, kad technologija yra ilgalaikė ir tinka didelio masto gamybai.

„Šie jutikliai gali aptikti pesticidų likučius ant obuolių per 5 min. jų nepažeisdami. Nors technologijai patvirtinti reikia išsamesnių tyrimų, siūlome praktišką būdą maisto saugumui prieš jį valgant užtikrinti“, – sako tyrimo vadovas Haipengʼas Li (Haipengas Li).

Parengta: užsienio spaudą
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos