Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Mokslas
Obuolių derliui grasina naujas kenkėjas

Vašingtonas. Kornelio universiteto mokslininkai nustatė naują grybelinį patogeną, kuris sukelia obuolių kartųjį puvinį. Nesiimant atitinkamų priemonių, derliaus nuostoliai gali siekti 25 proc. ir daugiau.

„Mes buvome sukrėsti to, ką atradome“, – sakė Hadsono slėnio tyrimų laboratorijos vyriausiasis mokslinis bendradarbis Serdžanas Akimovičius (Srdjan Acimovic). – Nustatėme dvi patogenų rūšis: vieną, kuri niekada nebuvo aprašyta ankščiau, ir jau žinomą, tačiau prieš tai nė karto neaptiktą ant obuolių.“

Abu sukėlėjai priskiriami Colletotrichum genčiai, kuriai priklauso 189 rūšių grybeliai, sukeliantys puvinio ligas įvairiems vaisiniams augalams, tame tarpe žemuogėms ir obuoliams. Laiku nepritaikius apsaugos priemonių, derliaus nuostoliai vidutiniškai sudaro iki 25 proc., ekologiniuose ūkiuose gali siekti iki 100 proc. Kartusis puvinys taip pat lemia apie 5 proc. sandėliuojamų vaisių nuostolių.

Bioversija m7 2024 02 22

Ištyrus obuolių sodus Niujorko valstijoje, nustatyta, kad dominuojanti rūšis buvo C. fioriniae. Taip pat nustatyta C. chrysophilum, kuris anksčiau buvo žinomas kaip kitų vaisių, bet ne obuolių, patogenas. Naujai atrastas karčiojo puvinio sukėlėjas pavadintas C. noveboracense, skelbiama internetinėje svetainėje „Scientific Reports“.

Skirtingos grybelių rūšys nevienodai reaguoja į tuos pačius fungicidus. Dėl šios priežasties norint valdyti karčiojo puvinio paplitimą soduose būtina identifikuoti konkretų sukėlėją. „Kai žinome, kokia rūšis dominuoja regione, galime nuspėti, kaip ją paveiks aplinkos sąlygos ir koks kontrolės metodas bus efektyviausias vaismedžių sode“, – pabrėžė mokslininkai.

Ateityje Kornelio universiteto augalų patologai ir genetikai planuoja bendradarbiauti nustatant genus, susijusius su natūraliu atsparumu kartųjį puvinį sukeliantiems grybeliams, kad būtų išvestos ligai nepaveikios obelų veislės.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
  Visos apklausos