Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Dirvožemių tyrėjai įvertinti Lietuvos mokslo premija

Vilnius / Akademija (Kėdainių r.) Už darbų ciklą apie žemės ūkio dirvožemius dr. Virginijui Feizai ir dr. Daliai Feizienei skirta Lietuvos mokslo premija.

Simboliška, kad Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto mokslininkai žinios apie tai, jog pelnė Lietuvos mokslo premiją Medicinos ir sveikatos mokslų, žemės ūkio mokslų srityje sulaukė tą dieną, kuomet vyko LAMMC surengta konferencija apie naujausius mokslinius tyrimus.

D. ir V. Feizos įvertinti už ilgametį darbų ciklą „Žemės ūkio paskirties dirvožemių tvarus valdymas: mokslinė ir taikomoji plėtra (2007–2021)“.

Bioversija 2024 07 09 m7

Pasak mokslininkų, jų darbo tikslai buvo tirti skirtingo našumo ir žemėnaudos sąlygomis naudojamų Lietuvos mineralinių žemės ūkio paskirties dirvožemių fizikines, chemines, hidrofizikines, mikrobiologines savybes, ŠESD emisiją, segetalinę florą, augalų produktyvumą ir pagrįsti įvairaus intensyvumo technologijų tinkamumą gerai dirvožemio būklei palaikyti.

D. ir V. Feizos savo didelės apimties darbe pirmą kartą pateikė Lietuvos dirvožemių ir agroklimatinėmis sąlygomis atliktų tradicinių bei šiuolaikinių modernių agrotechnlogijų įtakos kompleksinį vertinimą dirvožemio savybėms, jo suminei kokybei, agroekosistemų produktyvumui, kokybei ir sveikatingumui.

Mokslinių tyrimų mintys ir idėjos buvo publikuotos net 61 moksliniame straipsnyje su citavimo indeksu ir 24 kituose moksliniuose leidiniuose. Praktinę tyrimų vertę parodo per darbo laikotarpį parengtos 14 rekomendacijų gamybai, paskelbti 70 mokslo populiarinimo straipsnių (abu mokslininkai yra ne kartą rašę straipsnius ir žurnale „Mano ūkis“), kartu su kitais autoriais parengtas leidinys „Gerosios žemės ūkio praktikos kodeksas“ ir t. t.

„Kintantis klimatas, naujos agrotechnologijos keičia ir dirvožemio kokybę, potencialą bei augalų produktyvumą. Mūsų atlikti tyrimai įrodo tvaraus dirvožemio valdymo praktikų, padedančių išlaikyti arba atkurti gerą dirvožemio būklę bei prisidedančių prie vandens ir oro apsaugos, reikšmę“, – sako D. ir V. Feizos.

Kaip skelbia Lietuvos mokslo akademija, 2022 m. Lietuvos mokslo premijos iš viso skirtos 5 sričių mokslininkams: Humanitarinių, Socialinių, Gamtos, Technologijos bei jau minėtos Medicinos ir sveikatos mokslų, žemės ūkio mokslų srities.  

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas pastaruoju metu jums kelia daugiausia išbandymų?
  Visos apklausos