Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Mokslas
Dirvožemio humuso medžiagos gali didinti karvių produktyvumą

Kairas. Egipto mokslininkai teigia, jog melžiamų karvių racioną naudinga papildyti organinėmis medžiagomis, gautomis iš humuso. Pastaruoju metu natūralūs produktai plačiai naudojami kaip sveikatinanti, gyvulių, paukščių augimą bei produktyvumą gerinanti priemonė.

Nacionalinių tyrimų centro Pienininkystės mokslų departamento (Egiptas) mokslininkai atliko 90 dienų trukmės praktinį bandymą su penkiolika laktuojančių fryzų veislės karvių, sveriančių apie 466 kg, kad įvertintų papildo su huminėmis rūgštimis poveikį pašarų efektyvumui ir pieno gamybai. 

Huminės rūgštys yra bendras organinių junginių, kurie įeina į dirvožemio humuso sudėtį, pavadinimas. Jis apjungia medžiagas, tokias kaip polisacharidai, riebiosios rūgštys, polipeptidai, ligninas, esteriai, fenoliai, lipidai, taninai, įvairūs benzeno junginiai ir kt. Huminės rūgštys yra vidutinio molekulinio dydžio, tirpios šarminėje terpėje. Būdingiausia savybė – gebėjimas sąveikauti su metalo jonais, oksidais, hidroksidais, mineraliniais ir organiniais junginiais. 

Bioversija m7 2024 03 29

Teigiamas poveikis grindžiamas ląstelių ir jų DNR apsauga nuo laisvųjų radikalų bei oksidacinio streso, medžiagų apykaitos, imuniteto ir audinių regeneracijos stimuliavimu. Virškinimo trakte huminės rūgštys suriša toksinus, didina fermentų aktyvumą, pasižymi antibakteriniu poveikiu.

Tyrimo metu bazinį racioną sudarė koncentruotieji pašarai, dobilai ir ryžių šiaudai, santykiu sausojoje medžiagoje 5:3:2. Kontrolinės grupės galvijai buvo šeriami dieta be priedų, pirmos ir antros tiriamųjų grupių gyvuliai papildomai gavo huminių rūgščių (atitinkamai 20 ir 40 g/karvei per dieną).   

Rezultatai, paskelbti mokslo leidinyje „Livestock Science“, rodo, jog papildai su huminėmis rūgštimis didžiajame prieskrandyje pagerino fermentaciją ir maisto medžiagų virškinamumą, pakeitė lakiųjų riebalų rūgščių santykį (padaugėjo acetato ir butirato) bei padidino bendrą jų kiekį, kraujo serume sumažino šlapalo, cholesterolio ir trigliceridų kiekį bei padidino gliukozės koncentraciją. Išvadose rašoma, jog dėl huminių rūgščių pagerėjo pašarų panaudojimo efektyvumas, pieno išeiga ir maistinė produkcijos vertė. 

Mokslininkai pabrėžė, jog huminių rūgščių papildus rekomenduoja naudoti tik laktuojančioms karvėms.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos