Vašingtonas. Mokslininkai pateikė svarių įrodymų dėl sliekų, vabalų ir kitų mažųjų dirvos gyvių veiklos įtakos pievų struktūrai. Antžeminės ir požeminės ekosistemos yra betarpiškai susijusios, nulemia viena kitos sudėtį, rašo portalas „Science Daily".
Per trejus metus trukusį mokslinį tyrimą JAV Jeilio universiteto biologai nustatė, kad ganykloje išnaikinus visus požeminius gyvius, pakinta augalų rūšinė įvairovė, sumažėja kultūrų produktyvumas ir derlius. Pakinta net tokie augalų procesai kaip apvaisinimas.
„Žinome, kad smulkieji dirvos gyviai yra svarbūs maisto medžiagų, anglies apykaitai gamtoje. Anksčiau turėjome mažai įrodymų, kad žmogaus poveikis dirvožemio faunai gali sukelti žalą visai ekosistemai", - sako prof. Markas Bredfordas (Mark Bradford). Tyrimas atliktas bendradarbiaujant su Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Šveicarijos mokslininkais.
Klimato kontrolės laboratorijoje atliktas eksperimentas, kuriame panaudotas Škotijos pievų modelis su 10 labiausiai paplitusių augalų. Per pirmuosius šešis mėnesius mokslininkai nustatė, kad pašalinus dirvos gyvius, įtaka derliui ar anglies dioksido apykaitai yra minimali. Tačiau nuo tyrimo pradžios praėjus 500 dienų, ekosistemose pastebėta drastiškų pokyčių. Įdomu tai, kad nors derlius sumažėjo, augalai sukaupė daugiau baltymų.
Šie rezultatai atspindi ilgalaikių ekologinių pokyčių, pavyzdžiui, miškų pertvarkymo į žemės ūkio naudmenų plotus, pasekmes. „Dirvožemio gyvūnų įvairovės praradimas ilgainiui keičia pievose dominuojančių augalų rūšis, mažina ganyklų produktyvumą. Maži gyvūnai, esantys po mūsų kojomis, yra atsakingi už daugelį nematomų procesų gamtoje", - rašoma tyrimo išvadose.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)