Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Dėl oro taršos vabzdžiai nebeužuodžia gėlių

Ričmondas (Virdžinija, JAV), gegužės 10 d. Pramonės įmonių ir automobilių teršalai slopina gėlių kvapą, todėl vabzdžiai nebesugeba jų rasti, skelbia interneto svetainė „Science Daily“. Tai iš dalies paaiškina kai kurių vabzdžių rūšių, pavyzdžiui, bičių nykimą įvairiuose pasaulio regionuose, tarp jų JAV Kalifornijos valstijoje ir Olandijoje.

„Kvapo molekulės neužterštoje aplinkoje gali nukeliauti maždaug vieną kilometrą“, – aiškina Chose Fiuntesas (Jose Fuentes), Virdžinijos universiteto aplinkos mokslų profesorius. „Tačiau šiandien net pavėjui jos tenuskrenda 200–300 metrų“.

Profesoriaus teigimu, tokie pasikeitimai pablogino gėlių ir vabzdžių gyvenimą: gėlės nepakankamai apdulkinamos, todėl mažiau plinta, o vabzdžiams vis sunkiau jas rasti. Tyrimai ir ūkininkų asmeniniai stebėjimai rodo, kad bičių, drugelių, o ypač kamanių, populiacijos pastaraisiais metais mažėja. D. Fiuntesas su kolegomis mano, kad didėjantis oro užterštumas, ypač vidurvasarį, gali būti viena iš tokios problemos priežasčių.

Bioversija 2024 07 09 m7

Mokslininkai sukūrė matematinį modelį, kuris parodo, kaip gėlių kvapus nešioja vėjas. Kvapo molekulės yra labai nestabilios ir greitai susijungia su įvairiais atmosferos teršalais. Dėl cheminės reakcijos pasikeičia gėlių kvapas, taigi vabzdžiai yra priversti ieškoti ilgiau ir, kaip spėjama, labiau pasikliauti rega, o ne uosle.

Tyrėjai apskaičiavo kvapų intensyvumą ir nukeliautą atstumą skirtingomis sąlygomis. „Greitai tapo akivaizdu, kad oro tarša nuslopina gėlių kvapus net iki 90 procentų, lyginant su tais laikais, kai nebuvo automobilių ir sunkiosios pramonės“, – pažymi Ch. Fiuntesas. „Ir kuo labiau užterštas regionas, tuo didesnė žala kvapams“.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos