Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Mokslas
Bites pavaduoja naktiniai drugiai?
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Londonas. Naujausi britų tyrimai atskleidė, jog naktį skraidantys drugiai geriau platina žiedadulkes, palyginti su dieną skraidančiais vabzdžiais, pavyzdžiui, bitėmis. 

Sasekso universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai tyrė erškėtinių šeimos augalų apdulkinimo procesus pietryčių Anglijoje ir nustatė, jog maždaug 83 proc. vabzdžių lanko žiedus dieną. Nors naktinių apdulkintojų indėlis sudarė tik apie 15 proc., tyrėjai įsitikinę, jog jų nauda yra kur kas didesnė. Dieną apdulkintojai turi daugiau laiko pernešti žiedadulkes ir nors ne veltui bitės laikomos labai darbščiomis, tačiau naktiniai drugiai pluša dar spėriau.

Pasak aplinkos biologijos profesorės Fionos Mathews (Fionos Matjūs), žiedadulkių nusėdimo greitis tamsiuoju paros metu, kai žiedus lankė naktiniai drugiai, buvo žymiai didesnis nei dieną. Deja, šių gyvių populiacija mažėja, o tai įtakoja augalų apdulkinimą ir plėšrūnų, kurie minta drugiais, pavyzdžiui, šikšnosparnių, populiacijas. 

Bioversija 2024 04 15 m7

Naktiniai drugiai – svarbūs apdulkintojai, nors yra nepakankamai vertinami. Dauguma tyrimų atliekama su bitėmis ir kitais dieniniais vabzdžiais, mažai suprantant, kas vyksta naktį. Britų mokslinė studija, pristatyta žurnale „PLOS One“, atskleidė, jog svarbu saugoti ne tik dieną, bet ir naktį skraidančius vabzdžius, kad galėtų klestėti natūralios ekosistemos. 

Mokslininkai rekomenduoja sodinti parkuose, soduose, pakelėse, gyvatvorėse daugiau erškėtinių, gervuogių ir kitų žydinčių krūmų, kuriuos itin mėgsta apdulkintojai. Pasak tyrimo autorių, žmonės galės džiaugtis uogų derliumi, o žydintys augalai taps ne tik prieglobsčiu, bet ir pagrindiniu žiedadulkių bei nektaro šaltiniu bitėms, drugeliams ir naktiniams drugiams visą vasarą iki vėlyvo rudens, kai gamtos ištekliai tampa riboti.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos