Basf m1 2024 06 14
Mokslas
Australijos ūkininkai pavargo kovoti su sraigėmis
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Kanbera. Sparčiai plintančios sraigės sukelia nuostolių grūdų augintojams, todėl Vakarų Australijoje pirmą kartą bus paleista parazitoidinių musių, kurios, tikimasi, padės biologiškai kontroliuoti šiuos pasėlių kenkėjus.

Egzotiškos sraigių rūšys, kurios apsigyveno Australijoje bemaž prieš 100 metų, tapo pagrindiniais pasėlių kenkėjais. Pavasarį jos suėda gležnus daigus, o auginimo sezono pabaigoje užlipa ant augalų ir užteršia grūdus. Augintojai patiria išlaidų jas naikindami, taip pat didelių derliaus nuostolių, praranda grūdų vertę.

Nauju 4,6 mln. JAV dolerių vertės nacionaliniu mokslinių tyrimų projektu siekiama suteikti Australijos grūdų augintojams veiksmingus sraigių valdymo įrankius ir praktiką, siekiant sumažinti nuostolius pasėliuose ir pagerinti grūdų realizavimo galimybes.

Bioversija 2024 04 26 m7

Ketverių metų projektą finansuoja Grūdų tyrimų ir plėtros korporacija, o įgyvendina Adelaidės universitetas, bendradarbiaudamas su Pietų Australijos tyrimų ir plėtros institutu, Pietų Australijos universitetu, mokslinių tyrimų centru CSIRO ir kitais partneriais.

Adelaidės universiteto vadovaujantis tyrėjas Kimʼas Perryʼis (Kimas Peris) teigia, kad sraigės vis dar brangi ir sunkiai kontroliuojama problema. Šiais metais ji paaštrėjo dėl gausių kritulių, dėl kurių sraigės dar labiau plinta. Sraigių ypač daug buvo kai kuriose pakrantės zonose, tačiau jų taip pat aptinkama ir kitose pasėlių auginimo vietose.

Iš keturių šalyje paplitusių Viduržemio jūros sraigių rūšių problemiškiausia yra į Australiją introdukuota rūšis – mažoji kūginė sraigė Cochlicella barbara. Gerai slepiasi, jų labai daug, todėl jas itin sunku kontroliuoti įprastais metodais.

Pasak mokslininko K. Perryʼio, įgyvendinant projektą bus ištirta daugybė fizinių, cheminių ir biologinių priemonių bei technologijų, kurios padės grūdų augintojams geriau kontroliuoti šiuos kenkėjus.

Mokslininkai nori sudaryti sraigių paplitimo žemėlapį, kad būtų galima taikyti kontrolės priemones virš žemės lygio, taip pat mechaniškai naikinti sraiges vasarą laukuose, išbandyti technologijas, leidžiančias elektrostatiškai atskirti sraiges nuo grūdų nuėmus derlių.

Vakarų Australijoje kaip biologinė kontrolės priemonė pirmą kartą bus paleistos parazitoidinės musės Sarcophaga villeneuveana, puolančios mažąsias kūgines sraiges. Mokslininkai pradėjo kurti vietinę musių populiaciją, jos jau naudojamos kovojant su tos pačios rūšies sraigėmis Pietų Afrikoje.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos