Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Mokslas
Augimą stimuliuoja elektra
Asociatyvi Pixabay (41330) nuotr.

Stokholmas. Tobulindami hidroponikos sistemą Švedijos mokslininkai atrado, kad augalų derlių gali padidinti specialus substratas, kuriame šaknys stimuliuojamos elektra.

Naudojant hidroponiką, salotas, prieskonines žoleles, braškes ir kai kurias daržoves galima auginti arčiau vartotojų ir kontroliuojamomis sąlygomis, pavyzdžiui, vertikaliuose ūkiuose. Tam reikia vandens, trąšų ir substrato, ant kurio prisitvirtina augalų šaknys.

Linšiopingo universiteto (Švedija) mokslininkai patobulino tradicinę hidroponikos sistemą ir sukūrė specialų elektrai laidų substratą. Tyrimai rodo, kad stimuliuojant šaknis elektra per 15 dienų miežių daigai užaugo 50 proc. didesni.

Bioversija m7 2024 03 29

Išradėjai dar negali tiksliai paaiškinti, kokie biologiniai procesai darė įtaką augimo greičiui, tačiau, manoma, kad taip daigai efektyviau panaudoja azotą. 

Įprastose hidroponikos sistemose kaip substratas naudojama mineralinė vata, kuri yra ne tik biologiškai neskaidoma, bet ir netvari, nes jai gaminti reikia daug energijos.

Naujasis substratas gaunamas iš celiuliozės, įterpiant specialų elektrai laidų polimerą. Šis derinys nėra naujas, tačiau pirmą kartą panaudotas augalams auginti.

Dar vienas Linšiopingo universiteto komandos sukurto substrato pranašumas – jam pakanka labai silpnos elektros srovės, todėl nelieka pavojaus darbuotojams. 

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos