Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Mokslas
Atkurtos prarastos holšteinų veislės genetinės linijos

Vašingtonas. Kryptingas veisimas, gerinant holšteinų karvių pienines savybes, neigiamai atsiliepė genetinei gyvulių įvairovei. Mokslininkai sugrąžino jau išnykusias bulių reproduktorių linijas, kurios tikėtina, įsitvirtins veislėje.

Dėl selekcijos ir dirbtinio apvaisinimo daugiau kaip 99 proc. pastarąjį dešimtmetyje atvestų holšteinų veislės reproduktorių yra genetiškai susiję tik su dvejomis bulių linijomis, kurių pradininkai gyveno praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje. Tai leido žymiai padidinti pieno kiekybinius ir kokybinius rodiklius, tačiau dėl plataus tos pačios linijos reproduktorių spermos naudojimo atsirado nenumatytų problemų, tokių kaip sumažėjęs gyvulių vaisingumas, recesyvinių genų paplitimas, genetinės įvairovės mažėjimas.

JAV Pensilvanijos valstijos universiteto gyvulininkystės genetikams pavyko atkurti dvi prarastas bulių linijas iš nacionalinio spermos banko mėginių, rašoma mokslo leidinyje „Journal of Dairy Science“.

Bioversija 2024 04 26 m7

Naudojant liniją, kurio pradininkas buvo bulius, žinomas kaip The Netherland Prince, gauti šeši veršeliai,  reproduktoriaus Calantha linijos mėginių pagalba atvesti devyni jaunikliai. Pirmos kartos prarastų linijų bulių poravimas, testuojant su šiuolaikinėmis holšteinų veislės karvėmis, atskleidė, jog to pakanka, kad daugelis selekcinių požymių pasiektų veislės vidurkį.

„Šiuolaikinės holšteinų veislės genetinės įvairovės didinimas yra ilgalaikė perspektyva, negarantuojanti sėkmės. Nepaisant to, dvi atgaivintos linijos parodo, kad egzistuoja galimybė naudoti 1950 m. gyvenusių bulių spermą ir taip sugrąžinti į veislę prarastą genetinę variaciją“, – teigė dr. Čadas Dyčiau (Chad Dechow).

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos