Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Mokslas
ASU kovoja dėl teisės neprarasti studijų programų

Kaunas. Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC) praėjusią savaitę paskelbė, kad į maždaug 200 studijų programų turėtų būti uždrausta priimti pirmakursius. Aleksandro Stulginskio universitetui (ASU) nurodyta šiemet nebepriimti studentų į 15 programų. Paaiškėjo, kad šie sprendimai negalutiniai, o ASU viliasi, kad praras tik vieną studijų programą, kuri bus perkelta Vytauto Didžiojo universitetą.

Galutinė informacija apie akreditavimą ir galutinis studijų programų, į kurias bus apribotas priėmimas, skaičius bus paskelbtas balandžio viduryje. Šiuo metu aukštosios mokyklos  tikslina ir pildo duomenis prašydamos peržiūrėti krypčių akreditavimą.

„Nauja išorinio vertinimo tvarka atpažins stipriausias ir silpniausias aukštųjų mokyklų vykdomų studijų kryptis, skatins aukštąsias mokyklas priimti reikšmingus sprendimus dėl tų studijų krypčių, kurios yra įvertintos ribojamai. Iš esmės institucijos rinksis arba stiprinti kryptis ir skirti joms daugiau išteklių arba, supratus, kad tai nėra jų profilis - atsisakyti studijų programų atitinkamoje kryptyje. Tai padės aukštosioms mokyklos išgryninti savo profilius ir orientuotis į savo stiprybes", - sakė Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) direktorė  Nora Skaburskienė.

Bioversija 22 02 02

ASU: įsivėlė klaidų

Specializuotas žemės ūkio, miškų ūkio ir su šiais sektoriais susijusias studijas vykdančio ASU prorektorė Laima Taparauskienė „Mano ūkiui" teigė, kad pirminiame sąraše yra įsivėlusių esminių klaidų, kurios taisomos.

„Priėmimas į bakalauro studijas vyks be jokių pakitimų į daugelį ASU vykdomų studijų programų, pvz.: agronomijos, augalinių maisto žaliavų saugos, miškininkystės,  žemės ūkio inžinerijos, atsinaujinančios energetikos, mechanikos inžinerijos, vandens inžinerijos, žemėtvarkos, žuvininkystės ir akvakultūros technologijų ir pan.

Klaidos taisomos ekonomikos studijų kryptyje. ASU pateikti mokslo rezultatai visiškai atitinka reikalavimus, tačiau dėl sistemose įsivėlusių klaidų, kurias jau pripažino sprendimus darančios institucijos, studijos bus vykdomos ir į logistikos studijų, kultūros ir turizmo vadybos, žemės ūkio ekonomikos ir kitas programas.  

Kol kas atsisakome tik magistro studijų Edukologijos programos, kuri perkeliama į VDU, nes jame steigiama Edukologijos akademija", - teigė L. Taparauskienė.

Edukologijai numatyta vieta VDU

Šiemet ASU planuoja priimti mažiausiai į 16 studijų programų.  Dėl priėmimo į 4 bakalauro studijų programas dar sprendžiamas, nes yra teikiami papildomi duomenys už 2017 metus. „Trys iš minimų programų atitinka unikalių programų kodą, todėl sprendimai turėtų būti priimti per mėnesį. Antroje studijų pakopoje situacija panaši", - sakė ASU prorektorė.

L. Taparauskienė pažymi, kad Edukologijos programa yra kuriamo naujo ASU, VDU ir LEU darinio ir sinergijos dalis, todėl ji nemano, kad šios programos perkėlimas į VDU turėtų būti laikomas praradimu ar kokybės nebuvimo ženklu.

„Ši programa buvo registruota ASU, tačiau ją kartu vykdė ASU ir VDU mokslininkai. Mes juos kviesdavome pas save arba jie dalinai buvo įdarbinti pas mus. Ekspertai programą įvertino labai puikiai. Dabartinis vertinimas yra formalus, t. y. iš esmės surištas su mokslo darbais, kuriuos dėstytojai, mokslo darbuotojai priskiria institucijai. Logiška, kad VDU darbuotojai juos priskiria VDU, ASU darbuotojai - ASU.  

Edukologijos mokslo kryptis nėra ASU prioritetas.  Tačiau vertintojai nevertino nei mūsų potencialo, nei įdirbio, nei esamo užsienio ekspertų programų vertinimo. Kita vertus, pedagogų ruošimas dabar jautri tema. Jeigu bus nuspręsta programą vykdyti naujame darinyje - programa liks, jeigu ne - jos nebus", - sakė L. Taparauskienė.

SKVC: sprendimai dėl ASU tebegalioja

SKVC direktorė Nora Skaburskienė „Mano ūkiui" teigė, kad visi dėl ASU programų priimti  sprendimai yra galiojantys. Ribojamai akredituotos išlieka 15 programų.

„Sprendimas akredituoti ribojamai reiškia, kad negali būti priimami nauji studentai į taip akredituotų krypčių ir pakopų studijas. Iki šiol priimtiems studentams sudaromos galimybės baigti studijas toje aukštojoje mokykloje.

Tačiau aukštosios mokyklos gali pateikti papildomus, patikslintus duomenis apie savo veiklą, o sprendimai gali būti peržiūrėti. Pagrindinė ribojamo studijų krypčių akreditavimo priežastis ASU atveju yra nepakankamas mokslinės veiklos lygis su studijomis siejamose mokslo kryptyse", - sakė N. Skaburskienė

SKVC šią savaitę paskelbė, kad visos aukštosios mokyklos iki kovo 20 d. dar gali teikti prašymus SKVC panaudoti Lietuvos mokslo tarybos 2017 metų mokslo veiklos rezultatų įvertinimą. Jeigu šis LMT įvertinimas bus aukštesnis nei 1,5 balo, tokios studijų krypties ir pakopos akreditacija galės būti pakeista į akreditavimą be sąlygų. Tai reiškia, kad į šias studijų kryptis aukštosios mokyklos turės teisę priimti studentus.

Aukštosios mokyklos iki gautinio akreditavimo taip pat gali priimti sprendimus sustabdyti kai kurių silpniau įvertintų (t.y. akredituotų 3 metams) studijų programų vykdymą ir taip pagerinti kitus rodiklius, susijusius su studijų programų akreditavimu. Tai taip pat gali pakeisti krypties akreditavimą ribojamai į akreditavimą su papildomomis sąlygomis  ir tai leis priimti studentus jau šiais metais.

Numatomos išimtys valstybei svarbiose kryptyse, jeigu aukštosios mokyklos pateiks argumentuotas pozicijas dėl studijų krypčių akreditavimo keitimo - tos studijų kryptys, kurios buvo akredituotos ribojamai, gali būti akredituojamos su sąlygomis, leidžiant šiais metais vykdyti studentų priėmimą. Pavyzdžiui, toks statuso keitimas gali būti taikomas pedagogikos studijų krypties ar tokioms studijų kryptims, kurių akreditavimai visose aukštosiose mokyklose yra ribojami.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar ganote melžiamas karves?
Visos apklausos