Basf A1 01 02 24 Basf 01 02 24 m1
Mokslas
Amžino įšalo žemėje saugomos sėklos ateities kartoms

Oslas, kovo 3 d. Per iškilmingą ceremoniją atokioje Norvegijos saloje atidaryta Pasaulio sėklų saugykla. Kukurūzai, ryžiai, kviečiai, miežiai, bulvės, salotos ir kiti maistiniai augalai iš Europos, Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos – per 100 milijonų sėklų iš daugiau nei šimto šalių – jau nugabenta į pirmąjį tokį sandėlį pasaulyje.

„Klimato pokyčiams ir kitoms jėgoms grasinant bioįvairovei mūsų planetoje, Norvegija didžiuojasi labiausiai prisidėjusi kuriant technologiją, kuri apsaugos tai, kas yra ne tiesiog sėklos, o kertiniai žmonių civilizacijos akmenys“ – per atidarymo ceremoniją pažymėjo Norvegijos premjeras Jensas Stoltenbergas.

Špicbergeno saloje, netoli Longjerbajeno kaimo įrengta saugykla jau dabar saugo 268 tūkst. sėklų pavyzdžių. Kiekvienas pavyzdys yra paimtas iš skirtingo ūkio ar lauko ir talpina šimtus sėklų. Per atidarymą į saugyklą iš viso buvo pakrauta apie 10 tonų sėklų, skelbia portalas „Physorg“.

Bioversija m7 2024 01 02

Saugyklą sudaro trys naujausiomis technologijomis apsaugotos patalpos, iškirstos 125 ilgio tunelio pabaigoje. Sėklos saugomos specialaus dizaino keturių sluoksnių pakeliuose, kurie kraunami į dėžes lentynose.

Saugyklos statyba dėl neįprastos vietos, inžinierių sprendimų, saugumo ir dizaino sulaukė ne mažiau dėmesio nei idėja. Statinys įrengtas taip, kad išlieka pakankamai vėsus veikiant vienam 10 kilovatų galios kompresoriui, pučiančiam šaltą orą į saugyklą. Net išsipildžius pačiam blogiausiam klimato atšilimo scenarijui, saugyklos podėliai išliktų įšalę iki 200 metų.

Spaudžiant 20 laipsnių šaltukui ir tvyrant drėgmei, kai kurios sėklos podėliuose išliks gajos neįtikėtinai ilgai. Pavyzdžiui, kviečių grūdai dar bus tinkami sodinti po 1 700 metų, miežių – po 2 000, o šiltuose kraštuose auginamų sorgų – beveik po 20 tūkstančių metų.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Su kokiu klaidingu stereotipu apie ūkininkus susiduriate dažniausiai?
  Visos apklausos