Putpelių mėsa dar nėra kasdienis lietuvių maistas. Ir be reikalo, ją paruošti užtenka vos 15 minučių. Šio penktadienio receptas iš Daivos Urbonavičiūtės putpelių ūkio.
Puoselėjamas Elektrėnų savivaldybės Matukiškių kaime, ūkis skaičiuoja 26-uosius metus. Jis įkurtas dar Daivos tėvų, kai vienas kolega jiems padovanojo 20 šių mažų paukštelių. Iš pradžių tėvai ūkiniame pastate juos augino savo reikmėms. Turėjo savadarbį inkubatorių, tad putpelių sparčiai gausėjo, daug kiaušinių likdavo, šeima nebesuvalgydavo.
Tuo metu, anot D. Urbonavičiūtės, putpelės buvo populiarios, jas augino daug kas, vienas kiaušinis kainavo apie 50 centų (litais). Tai buvo aukšta kaina. Tad ir jie pabandė pirmiausia pasiūlyti putpelių kiaušinių, susitarė su vienu prekybos centru.
„Kiekvienas verslas, žemės ūkio ypač, turi savo iššūkių, o su gyvūnais, paukščiais dar sunkiau, nes negali pasakyti, kad man atostogos ar laisva diena. Kita vertus, viena yra pasirūpinti paukščiais, kitas dalykas – gauti racionalų produktyvumą, dar kitas – parduoti, o ši dalis ir sudaro pusę verslo. Užauginti yra nemažai galimybių, o parduoti sunku“, - sako D. Urbonavičiūtė.
Ūkio dydis nėra pastovus, augintojai reaguoja į sezoną, nes rinka diktuoja savo sąlygas. Dabar Daivos putpelių ūkyje, atsižvelgiant į metų laiką (žiemą–pavasarį gausiausiai), auga iki 20 tūkst. paukščių. Mėsai tinkamos nuo 2 iki 4 mėn. putpelės.
Be mėsinių, ūkyje auginamos ir dedeklės. Šios mažesnės, deda daugiau kiaušinių. Tai labai panašios į laukines, mažai selekcijos paliestos putpelės. Dedeklės ir aktyvesnės, smarkesnės, greičiau skrenda, bet baikštesnės.
„Net mažyliai vienadieniai putpeliukai – tamsiai rudi dryžuotukai – kai išsirita, o mes surenkame juos iš skilimo spintos, laksto greitai ir taip juokingai, judesys aktyvus, atrodo lyg skruzdėlynas“, – pakomentuoja augintoja.
Mėsinės putpelės priešingai – jau išvestos įsikišus žmogui ir atrinkus tinkamiausias veisles. Jos stambesnės ir kiaušiniai jų didesni. D. Urbonavičiūtės ūkyje auga prancūziškos veislės paukščiai, tad juos moteris apibūdina kaip aristokrates, nes vaikšto lėtai, nelabai baikščios, nepavaikysi.
Ūkininkė pabrėžia, kad jie labiau orientuojasi į putpelių kiaušinių verslą, mėsos parduoda mažiau, daugiausia restoranams, pavieniams pirkėjams tiek mažose parduotuvėlėse, tiek atvykstantiems į ūkį tiesiai. Į prekybos centrus mėsos netiekia.
Putpelių mėsa nėra populiari Lietuvoje, augintojos nuomone, nors žmonės džiaugiasi, žiūri, giria, bet perka mažai.
Putpelės mielos paukštytės, bet kaip naminių gyvūnėlių jų nelabai gali auginti, nes nesileidžia kalbinamos ar glostomos.
Kai vaikai buvo mažesni, šiek tiek putpelių augo ir namuose, jos laikomos ir šiltnamyje. Tai labai puikios pagalbininkės daržininkystėje, išlesa visus amarus, skruzdes.
20 metų putpelės gyveno namų kieme, ūkiniame pastate, rankų darbo narveliuose. Dabar jau 6 metus, pasinaudojus europine parama, yra įrengtas modernus pastatas su vakarietiškais įrengimais, aplinką tausojančia mėšlide. Mėšlas – vienas didžiausių rūpesčių, auginant naminius paukščius. Reikia turėti kur dėti visus metus, o vežti į laukus galima tik šiltuoju metų laiku.
Keptuvėje kepta putpelė
Anot Daivos, paprastoje keptuvėje putpelę iškepti labai lengva ir neužtrunka laiko. Tai – greičiausias putpelių paruošimo būdas, kuriam nereikia jokio marinavimo. Svarbiausia kepti sausoje keptuvėje ir gerai prislėgti.
Reikės:
- 1–2 putpelių,
- šaukšto sviesto,
- kelių šaukštų balto vyno (tinka ir sausas, ir saldus) arba balto vyno acto,
- kmynų,
- druskos, pipirų.
Ruošimo eiga
Putpeles perkerpame žirklėmis per stuburą. Išplauname ir būtinai nusausiname. Įtriname druska, pipirais ir kmynais. Galima improvizuoti ir barstyti mėgstamų žolelių, pvz., petražolių, raudonėlių.
Įkaitiname keptuvę storu dugnu. Į įkaitusią sausą keptuvę dedame putpeles oda žemyn ir gerai prislegiame. Daiva deda ant kepamo paukščio mažesnį už keptuvę dangtį ir prispaudžia kuo nors iš viršaus, kad visa putpelė liestųsi su keptuve.
Kepdama mėsa išleis sultis ir riebalus. Prislėgti būtina, kitaip putpelė nesilies su keptuve ir neiškeps! Kepame ant gana kaitrios ugnies, kol apskrus. Apverčiame, įpilame šlakelį baltojo vyno ir įdedame šaukštelį sviesto. Vėl prislegiame. Kepame, kol išgaruos skystis. Tai trunka apie 15–20 minučių.
Patiekiame karštas su mėgstamomis daržovėmis ar kitu garnyru: tinka ir ryžiai, bulvės.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip populiarinti ir brangiau parduoti tradicinius lietuviškus produktus
2024-11-08 -
„Lašiša“ ar „tunas“ iš grybienos – austrai pradėjo spausdinti maistą
2024-10-09 -
Lietuviška jautiena įvertinta tarptautiniame konkurse
2024-10-04
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)