Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Maistas
Rytų Europa kritikuoja Vakarų vykdomą „maisto apartheidą“

Sofija. Atrodo, kaip „Nutella", kvepia, kaip „Nutella", tačiau skonis ne kaip garsiojo itališko šokolado kremo. Rytų Europos šalių lyderiai pyksta, nes atlikti tyrimai parodė, kad Vakarų bendrovės buvusioms komunistinėms valstybėms skirtiems maisto produktams naudoja pigesnius ingredientus.

Bulgarijos premjeras Boikas Borisovas tokią praktiką pavadino „maisto apartheidu". Čekijos žemės ūkio ministras Marijanas Jurečka vasario pabaigoje pareiškė, kad Rytai jau pavargo būti „Europos šiukšliadėže".

Neseniai valstybės remiami tyrimai Vengrijoje, Slovakijoje ir Čekijoje parodė, kad daugelis prekių, parduodamų identiškose pakuotėse, turtingesnėse Europos Sąjungos šalyse yra geresnės kokybės.

Bioversija m7 2024 11 19

Tokie rezultatai paskatino Bulgariją atlikti ir savo tyrimų. Chemikų grupė Sofijoje pastarąsias kelias savaites tyrė populiarių sviesto, sūrio, dešrelių, šokolado, maisto vaikams ir gaiviųjų gėrimų sudėtį.

Praėjusį trečiadienį nacionalinė maisto priežiūros tarnyba patvirtino, kad buvo neatitikimų mažiausiai septyniuose mėginiuose iš 31 tirto produkto prekybos tinkluose Bulgarijoje, Vokietijoje ir Austrijoje.

Pavyzdžiui, šokoladiniame deserte buvo mažiau pieno ir kakavos nei parduodamame Vokietijoje, nors skoniui tai didelės įtakos neturėjo, nurodė Bulgarijos nacionalinės maisto saugos agentūra.

Bulgarijos prekybos centruose parduodamuose gaiviuosiuose gėrimuose buvo saldiklių, o Austrijoje parduodamuose - cukraus.

„Daugelis šių skirtumų, remiantis Europos Sąjungos taisyklėmis, yra nedideli, - trečiadienį Bulgarijos žurnalistams sakė minėtos tarnybos vadovas Damijanas Iljevas. - Tačiau Bulgarijos vartotojai yra klaidinami ir verčiami manyti, kad perka tokį patį produktą, nors taip nėra."

Ekspertai taip pat nustatė, kad 16 tirtų produktų ES skurdesnėse šalyse buvo parduodama brangiau nei Vokietijoje ir Austrijoje. Pavyzdžiui, tyrelių kūdikiams kaina buvo net dvigubai didesnė.

Rytų baimė

Tokie tyrimų rezultatai Rytų Europos šalims paliečia skaudžią vietą, nes vakarietiški produktai anksčiau daugeliui buvo prabangos prekė ir jų buvo galima nusipirkti tik specialiose parduotuvėse už užsienio valiutą.

Šis klausimas puikiai atspindi „rytų europiečių baimę tapti antrarūšiais bloko nariais", anksčiau šią mėnesį dienraštyje „The New York Times" išspausdintame straipsnyje rašė Bulgarijos politologas Ivanas Krastevas.

Didėja nerimas dėl „dviejų lygių Europos", kurioje didesnės šalys, kaip Vokietija, siekia didesnės ES integracijos, o buvusios Rytų bloko narės reikalauja didesnio suvereniteto, rašė I. Krastevas.

Tuo tarpu gamintojai teigia, kad gamybos receptai tiesiog pakoreguojami, atsižvelgus į vietos gyventojų skonį. Be to, jie pažymi, kad tuo ES taisyklės nepažeidžiamos. Remiantis ES direktyvomis, gamintojams nedraudžiama keisti ingredientų skirtingose valstybėse narėse, svarbu tik aiškiai nurodyti juos ant pakuotės.

„Nesuprantu, kaip pakeitus geresnį šokoladą pigesniu bus prisitaikyta prie mano skonio?" - pyksta dviejų vaikų mama Jana Mihailova.

Kai kurie vartotojai mano, kad maisto produktų kokybės tyrimai yra rimtas žingsnis Rytų emancipacijos link.

AFP-BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos