Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Maistas
JT vadovas perspėja apie badą, Pasaulio bankas skiria papildomą 12 mlrd. JAV dolerių finansavimą Atnaujinta
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vašingtonas / Niujorkas. Jungtinių Tautų vadovas perspėja, kad nesuvaldžius krizės gali kilti badmetis ir ragina Rusiją nutraukti Ukrainos grūdų eksporto blokadą. Pasaulio bankas savo ruožtu skelbia skiriantis papildomą finansavimą projektams, skirtiems įveikti pasaulinę aprūpinimo maistu saugumo krizę.

Pasaulio bankas trečiadienį paskelbė skiriantis papildomą 12 mlrd. JAV dolerių finansavimą projektams, kuriais siekiama kovoti su pasauline aprūpinimo maistu saugumo krize, tad bendra banko skiriama suma didėja iki 30 mlrd. JAV dolerių.

Didėjant maisto deficitui, kurį dar paaštrino Rusijos invazija į Ukrainą – svarbią grūdų gamintoją, šiomis Pasaulio banko lėšomis per kitus 15 mėnesių bus finansuojami projektai, kuriais siekiama didinti maisto ir trąšų gamybą, sudaryti palankesnes sąlygas prekybos augimui ir remti pažeidžiamus namų ūkius bei gamintojus, pareiškė Pasaulio bankas.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Maisto kainų kilimas turi katastrofišką poveiki skurdžiausiesiems ir tiems, kurie yra labiausiai pažeidžiami“, – pareiškime pažymėjo Pasaulio banko vadovas Davidas Malpassas (Deividas Malpasas).

Anot jo, labai svarbu, kad šalys aiškiai nuspręstų dėl apie būsimos gamybos didinimo reaguojant į Rusijos invaziją į Ukrainą. Bankas anksčiau skelbė, kad projektams, kurie per ateinančius 15 mėnesių bus įgyvendinami Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose, Rytų Europoje, Centrinėje Azijoje ir Pietų Azijoje, skirs 18,7 mlrd. JAV dolerių finansavimą.

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą ir Maskvai paskelbtų tarptautinių ekonominių sankcijų sutriko kviečių bei kitų maisto produktų tiekimas iš abiejų šalių ir pakilo benzino bei degalų kainos, ypač besivystančiose šalyse. O Indija savaitgalį uždraudė kviečių eksportą ir tai išprovokavo šių grūdų kainų šuolį.

„Šalys turėtų bendromis jėgomis stengtis didinti energijos ir trąšų tiekimą, padėti ūkininkams didinti pasėlių plotus bei derlių ir atsisakyti politikos priemonių, kuriomis blokuojamas eksportas ir importas, maistas nukreipiamas biokuro gamybai ar skatinamas nereikalingas maisto sandėliavimas“, – pareiškė D. Malpassas.

JT vadovas įspėja apie badą

Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) perspėjo, kad jei didėjanti pasaulinė maisto krizė nebus suvaldyta, gali kilti masinis badas ir badmetis, ir paragino Rusiją nutraukti  Ukrainos grūdų eksporto blokadą.

Kalbėdamas svarbiame Jungtinių Tautų aukščiausiojo lygio susitikime Niujorke A. Guterresas pabrėžė, kad karas Ukrainoje didina pasaulinį maisto stygių, kurį ir taip blogina šiltėjantis klimatas bei koronaviruso pandemija.

JT vadovas konstatavo, kad vos per dvejus metus pasaulyje žmonių, kuriems labai trūksta maisto, skaičius padvigubėjo – nuo 135 mln. prieš pandemiją iki 276 mln. šiuo metu.

Jis pridūrė, kad daugiau kaip pusė milijono žmonių pasaulyje gyvena bado sąlygomis, o tai – per šešis kartus daugiau nei 2016-aisiais.

„Dabar karas Ukrainoje sustiprina ir pagreitina visus šiuos veiksnius – klimato kaitą, COVID-19 ir socialinę nelygybę“, – sakė jis.

Iki Rusijos invazijos Ukraina buvo laikoma pasaulio grūdų aruodu, patenkinančiu 12 proc. pasaulinio kviečių, 15 proc. kukurūzų ir bemaž pusę saulėgrąžų aliejaus poreikio.

Tačiau Ukrainos uostus Juodosios jūros pakrantėje blokavo Rusijos karo laivai, o tiekimas per sausumos sienas į Vakarus yra kur kas mažiau efektyvūs.

„Rusija privalo leisti saugiai ir patikimai eksportuoti Ukrainai grūdus per savo uostus“, – pabrėžė A. Guterresas.

Šaltinis: AFP-BNS
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos