Bioversija A1 2025 04 25 Basf m1 2025 04 17 / 04 23
Maistas
Maisto tarybos akiratyje – mėsos, pieno ir grikių kainos
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Maisto taryba šįkart posėdyje susitelkė į geriamojo pieno, grikių kruopų ir mėsos produktų kainų pokyčius Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse.

Pirmadienį Žemės ūkio ministerijoje į antrąjį posėdį susirinkusi Maisto taryba išklausė Žemės ūkio duomenų centro atstovės dr. Irmos Jankauskienės, kuri, bendrai apžvelgusi maisto produktų rinką, papasakojo, į kokius makroekonominius ir tiriamo sektoriaus specifinius rodiklius atsižvelgta analizuojant produktų kainas.

Pasak jos, Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse šių metų kovą augo daugelio pieno produktų, ypač fermentinių sūrių, mažmeninės kainos. Sūrių kainos augo ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Vokietijoje. O štai geriamojo pieno kaina Latvijoje, priešingai nei Lietuvoje, sumažėjo.

Bioversija m7 2025 04 25

Pastebėta, kad ekologiško žalio natūralaus riebumo pieno supirkimo iš Lietuvos pieno gamintojų kaina labai nedaug skiriasi nuo įprastinio pieno. Tačiau ekologiško geriamojo pieno pardavimo vidaus rinkoje kaina 2025 m. vasarį buvo vos ne 20 proc. didesnė nei įprastinio geriamojo pieno.

Analizuojant grūdų sektoriaus kainas atkreiptas dėmesys, kad Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse grūdų produktų mažmeninės kainos 2025 m. pradžioje nepatyrė didelių svyravimų ir kito nedaug. Tamsios duonos ir batono kainos šiek tiek padidėjo, o štai aukščiausios rūšies kvietinių miltų ir grikių kruopų – sumažėjo.

Aptarti ir mėsos (jautienos bei kiaulienos) kainų pokyčiai. Šių metų kovą, lyginant su vasariu, Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse jautienos kumpio (be kaulo) kaina padidėjo 4,33 proc., tačiau ji buvo 5,57 proc. pigesnė nei Lenkijoje. O štai kiaulienos nugarinė (be kaulo) mūsų šalyje analizuojamu laikotarpiu brango 1,02 proc. ir buvo brangesnė nei Lenkijoje.

Posėdyje atkreiptas dėmesys į tai, kad grikių kruopų ir pieno mažmeninės kainos struktūroje didžiausia dalis yra prekybininkų, o štai mėsos, ypač kiaulienos, – tenka žaliavos gamintojui.

Maisto tarybos pirmininkas, žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas teigė, kad norėjosi išgirsti dar daugiau įvardytų konkrečių priežasčių.

Tarybos nariai, atstovaujantys savo sektorius, teikė įvairius siūlymus ir įžvalgas, vis dėlto, kadangi kiekvienas produktas yra ne tik labai skirtingas, bet skiriasi ir grandinės dalyvių dalis kainoje, jų nuomonės labai išsiskyrė.

Posėdyje dalyvavusi Konkurencijos tarybos atstovė atkreipė dėmesį į konkurencijos taisykles ir pabrėžė, kad Taryboje turi būti aptarinėjamos bendros tendencijos ir kainų lygis, negalima tarpusavyje keistis jautria informacija ar konkrečiais duomenimis apie įmonių sąnaudas.

Parengta: pagal ŽŪM pranešimą žiniasklaidai
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Koks šių metų pasėlių deklaravimas?
Visos apklausos