Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Maistas
Maisto kainos pasaulyje – didžiausios per pastarąjį dešimtmetį

Roma. Maisto kainos pasaulyje praėjusį mėnesį pakilo aukščiausiai per pastarąjį dešimtmetį, skelbia Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO). „Pasaulinių maisto kainų indeksas pasiekė aukščiausią lygį nuo 2011 metų liepos“, – teigiama pranešime.

FAO skaičiuojamas maisto kainų indeksas spalį, palyginti su rugsėju, išaugo 3 proc. iki 133,2 punkto. Jo augimas fiksuojamas trečiąjį mėnesį iš eilės, o prieaugis per pastaruosius 12 mėnesių viršijo 30 procentų. Indeksas atspindi penkių maisto produktų grupių: grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių riebalų ir cukraus kainų pokyčius tarptautinėse rinkose.

Grūdų kainų indeksas spalį pakilo 3,2 proc., kviečiams tarptautinėje rinkoje pabrangus 5 proc. dėl prastesnio derliaus pagrindinėse eksportuojančiose šalyse, įskaitant Kanadą, Rusiją ir JAV, bei sumažėjusios pasiūlos.

Bioversija 2024 07 09 m7

Labiausiai praėjusį mėnesį ūgtelėjo augalinių riebalų kainų indeksas – 9,6 proc., pasiekdamas visų laikų rekordinę vertę. Jo spurtą nulėmė saulėgrąžų, rapsų, sojų ir palmių aliejaus brangimas.

Pieno produktų kainų indeksą 2,6 proc. kilstelėjo išaugusi pirmiausia sviesto ir pieno miltelių paklausa, taip pat pirkėjų siekis didinti atsargas. Kita vertus, sūrių kainos iš esmės išliko stabilios, nes tiekimo iš pagrindinių gamintojų šalių pakako tarptautinei paklausai patenkinti.

Tuo tarpu mėsos kainų indeksas krenta trečią mėnesį iš eilės – spalį jis sumažėjo 0,7 procento. Pasaulinės kiaulienos kainos praėjusį mėnesį krito dėl kuklesnių užsakymų iš Kinijos, o jautieną atpigino staigus Brazilijos produkcijos eksporto kainų kritimas. Paukštienos ir avienos kainos kilo dėl ūgtelėjusios paklausos, atsižvelgiant į numatomą gamybos augimo sulėtėjimą.

Cukraus kainų indeksas nukrito pirmąkart per šešis mėnesius – 1,8 procento. Didžiausios įtakos tam turėjo ribota importo paklausa bei prognozuojamas eksporto iš Indijos bei Tailando augimas, taip pat Brazilijos realo kurso kritimas JAV dolerio atžvilgiu. 

„Interfax“-BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos