Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Maistas
Lietuvišką kokybišką medų taps lengviau atskirti

Kaunas. Lietuvos bitininkų sąjunga (LBS) savo narių medų netrukus pradės žymėti specialiu ženklu „Lietuvos bitininkų sąjungos nario medus“.

Taip LBS sieks  padėti vartotojams atskirti jai priklausančios bitininkų draugijos ar kito jos nario bityne gaminamą tikrą medų.

Svarbu tai, kad LBS nariai specialiu ženklu ženklinto medaus kokybei nustatė aukštesnius reikalavimus nei įprastai rinkoje parduodamam medui. Šio medaus lietuviška kilmė ir kokybė bus garantuojama atlikus laboratorinius tyrimus nepriklausomoje laboratorijoje.

Bioversija 23 04 27

Cheminės sudėties tyrimo metu bus nustatoma: ar diastazės aktyvumas (pagal Šadės metodą) ne mažiau kaip 18 vienetų; ar hidroksimetilforfurolo bendras kiekis meduje ne daugiau 6 mg/kg medaus; ar  nepakeista medaus sudėtis (nieko į jį nėra įdėta, nei niekas iš jo ne-pašalinta); išsaugotos žiedadulkės; ar  vanduo meduje turi sudaryti ne daugiau 19 proc.; ar meduje ne mažiau kaip 99 proc. žiedadulkių yra augalų rūšių, kurios auga Lietuvoje; ar meduje nėra genetiškai modifikuotų augalų (GMA) žiedadulkių (medunešio metu bitynas turi būti laikomas ne arčiau kaip 5 km nuo GMA pasėlių, jei toki būtų Lietuvoje oficialiai įteisinti).

LBS narių medus bus pardavinėjamas tik stikliniuose induose. Minėtasis LBS priklausantis prekės ženklas, jungsiantis indą su metaliniu dangteliu, liudys atitiktį nustatytiems itin griežtiems medaus kokybės reikalavimams.

Šio nauju ženklu pažymėtas aukštos kokybės lietuviškas medus rinkai bus tiekiamas jau po šių metų medunešio.

LBS prezidentas Algirdas Skirkevičius „Mano ūkiui“ pažymėjo, kad specialų ženklą galės gauti tik asociacijoms priklausantys bitininkai. „Tai bus papildoma paskata bitininkams tapti asociacijų nariais. Šiuo metu mes jungiame 94 proc. bitininkų asociacijų“, – teigė A. Skirkevičius.

Medaus sudėties tyrimus atliks Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas. „Žinoma, už cheminį tyrimą reikia mokėti, jis kainuos apie 100 eurų. Tačiau šiemet buvo galima gauti paramos pagal Bitininkystės rėmimo programą. Tiems, kas laiku pateikė prašymus, dalis mokesčio bus kompensuota“, – sakė A. Skirkevičius.

Jo teigimu, LBS, pradėjus medų ženklinti specialiu ženklu, prisiima atsakomybę prieš pirkėjus, kad pirkdami taip pažymėtą medų jie bus tikri, jog perka kokybišką produktą.  „Joks medus iš Kinijos ar Ukrainos tokio ženklinimo negalės gauti. Bitininkai kontroliuojami ir tam, kad kelis avilius turintis bitininkas negalėtų pardavinėti 5 tonas medaus. Šioje srityje tikrai nėra palaida bala, kontrolės priemonės veikia“, – tikino S. Skirkevičius.

„Tai puiki iniciatyva, kurios tikslas – padėti vartotojams greičiau surasti ir atskirti aukštos kokybės produkciją. Tikimės, kad bitininkų pavyzdžiu – susikurti savo prekės ženklą – paseks ir kitos šalies gamintojų organizacijos. Tokios iniciatyvos naudingos tiek vartotojams, tiek gamintojams“, – teigia žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė.

Medaus kokybės ženklas bitininkams nebus privalomas. Jį bitininkai pasirinks tokiu atveju, jei norės patvirtinti, kad jo teikiamo medaus tikrumas, kilmė ir kokybė įvertinta nešališkos ekspertizės ir pagal objektyvius kriterijus.

MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos