Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Maistas
Lenkija išaugina trečdalį Europos obuolių

Varšuva. Lenkijos obuolių augintojai praneša apie prognozuojamą rekordinį derlių, šaliai jau tapus didžiausia obuolių augintoja Europos Sąjungoje ir viena lyderių pasaulyje.  

Pasaulinės Kriaušių ir obuolių asociacijos vertinimai rodo, kad šiemet dėl saulės ir lietaus Lenkijoje bus išauginta apie 4,48 milijono tonų obuolių, o tai tyra 56 proc. daugiau nei 2017 metais (2,87 mln. t.).  Duomenys rodo, kad Lenkijoje per pastaruosius 3 metus obuolių derlius kasmet išaugo vidutiniškai 23 proc.

Tai reiškia, kad Lenkija valdo Europos rinką, nes 4,48 mln. tonų sudaro beveik trečdalį visų ES užauginamų obuolių (12,6 mln. t.). Artimiausia Lenkijos varžovė yra Italija, užauginanti apie 2,2 mln. tonų obuolių.

Bioversija m7 2024 03 12

Kai kalbama apie Lenkijos obuolių augintojų sėkmę, prisimenamas komunizmo laikotarpis, rašo anglų kalba naujienas iš Lenkijos pateikiantis portalas „TheFirstNews“.

Lenkijos mokslų akademijos Lenkijos žemės ūkio specialistas profesorius Jiežis Vilkinas (Jerzy Wilkin) sako, kad tuo metu, kai šalį valdė viena partija, obuolių auginimui buvo suteikta daug laisvės.

Profesorius pasakojo, kad socializmo laikotarpiu veikė daug mažų privačių ūkių šalia didelių miestų ir juose buvo galima auginti, ką tik nori. Dauguma gyventojų turėjo mažus ūkius, iki 5-10 hektarų, tačiau turėjusieji penkis hektarus sodų jau buvo reikšmingi augintojai. Tuo metu Lenkija daug obuolių eksportavo į kaimynines šalis, tokias kaip Čekoslovakija.

J. Vilkinas pridūrė, kad obuolių augintojai pasinaudojo profesoriaus Ščepano Pienionžeko (Szczepan Pieniążek) įžvalgomis 1960-1980 metais. Vaisių auginimo ekspertas įkūrė pirmaujantį mokslinių tyrimų institutą ir sukūrė gyvybiškai svarbius ryšius su Vakarais. Jis turėjo gerus ryšius su Amerikos universitetais ir mokslinių tyrimų įstaigomis. Tai leido Lenkijai išsiųsti šimtus ar net tūkstančius studentų, ūkininkų ir gamintojų į kitas valstybes mokytis auginti obuolius.

Iš JAV studentai parsivežė naujų obuolių veislių. Garsiausia jų tapo Idared, kuriai buvusioje SSRS net prilipo pavadinimas „lenkiškas obuolys“. Įdomu, kad ši veislės išvesta Maskvos mieste, bet ne Rusijoje, o JAV, Aidaho valstijoje.

Šč. Pienionžekas taip pat įkūrė konsultacinę tarnybą vaisių augintojams, pristatė naujas veisles, diegė naujas technologijas.

Kai socializmo era baigėsi, Lenkijos ekonomika išsikvėpė, tačiau obuolių sektorius buvo tvirtas. Pridėjus mažas žemės kainas ir žemas darbo sąnaudas, obelų augintojai klestėjo.

Nuo 1990 metų lenkai ėmė auginti Jonagold (atrastas JAV, išpopuliarintas Nyderlanduose, o galiausiai tapęs „lenkišku“) , Golden, Sampion and Gala veislių obuolius.

Lenkijos įstojimas į ES leido pasiekti dar daugiau obuolių vartotojų, sustiprino šį sektorių ir padėjo išgyventi Rusijos embargą dėl Lenkijos obuolių. Tiesa, ir tuo metu lenkiški obuoliai per Baltarusiją ir Ukrainą keliavo į Rusiją, rašo „Deutsche Welle“.

Per 2012-2013 metų sezoną Lenkija obuolių eksportavo daugiausia pasaulyje, vėliau ją aplenkė JAV ir Italija.

Dabar lenkiškų obuolių galima rasti Vietname, Singapūre, Honkonge, Indijoje, Malaizijoje.

Pačioje Lenkijoje obuolių vartojimas nuo 2004 iki 2014 metų sumažėjo 33 proc. iki 14 kg vienam asmeniui per metus, tačiau dabar vartojimas vėl auga.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos