Vilnius. Lietuvoje žaliu skrituliuku, kuriame išpjauta rakto skylutė, simbolizuojanti, kad pro ją gali pralįsti tik labai „švarūs ir apvalyti nuo neigiamų savybių" produktai, jau ženklinama beveik dešimtis produktų. Aktyviausi kol kas šalies grūdų perdirbėjai ir duonos gamintojai.
Sveikatai palankių maisto produktų ženklinimo sistemos simboliu „Malsena" ženklina 9 produktus: 3 rūšių miltus (viso grūdo ruginius, kvietinius ir speltos kvietinius), 3 rūšių miltų mišinius (blynams su gemalais, lietiniams blyneliams ir picai), rugių ir kviečių sėlenas bei skaldytus grūdus. Netrukus šį sąrašą papildys ir viso grūdo makaronai.
Kristina Migonė, „Malsenos" rinkodaros vadovė, patvirtino, kad bendrovė jau kuris laikas gamina šiuos produktus ir labai laukė Sveikatos ministerijos įsakymo, kuriuo buvo įteisintas ženklinimas. „Norime, kad šiandieninis dažnai skubantis, neturintis laiko ir negalintis įsigilinti vartotojas galėtų greičiau atskirti sveikesnius produktus. Būtent apie tai ir praneša ženklelis ant pakuotės", - teigia K. Migonė.
„Švarius ir apvalytus nuo neigiamų savybių" produktus jau ir Lietuvoje pradėta ženklinti „Rakto skylutės" ženklu
Iš išvardytų produktų miltų mišiniai yra naujiena, todėl bus stebima, kaip rinka į juos reaguos. Ženklindama „Rakto skylutės" simboliu sveikesnius produktus, „Malsena" tikisi ne tik padidinti pardavimus Lietuvoje, bet iš veržliau prekiauti Skandinavijos šalyse, kur ypač populiarūs ir paklausūs viso grūdo ir spelta produktai. Bendrovė jau ir anksčiau turėjo čia klientų, o dabar jaučiau išaugusį susidomėjimą gaminamais produktais.
„Biržų duona" žaliuoju ženkliuku kol kas ženklina šviesios nesaldintos duonos pakuotes. „Ateityje tokių gaminių turėtų atsirasti daugiau, - sako bendrovės komercijos direktorius Andrius Kurganovas. - Mes tikime tuo ženklu, tikime vartotojais, jų lūkesčiais, jų domėjimusi natūralesniais ir sveikesniais produktais. Todėl plėsime asortimentą, gal ir negaminsime dešimtis pavadinimų „Rakto skylutės" simbolio reikalavimus atitinkančių produktų, tačiau vieną kitą poziciją tikrai išleisime".
A. Kurganovo nuomone, siekiant padėti susivokti pirkėjams, prekybos vietose turėtų būti įvestas aiškus ženklinimas, nes simbolių daug, produktų lentynose gausu, todėl vartotojams sunku pamatyti. Jis siūlo neišradinėti dviračio ir pasitelkti skandinavų pavyzdį ir plakatais paženklinti vietas, kur galima rasti sveikesnių produktų.
Simbolis „Rakto skylutė" skirtas padėti vartotojams lengviau rasti sveikatai palankesnius maisto produktus tarp kitų panašių produktų. Jis plačiausiai paplitęs ES tarp panašios paskirties ženklų. Europos Komisija jį laiko objektyviausiu. Juo žymimi maisto produktai Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje ir Islandijoje.
Švedijoje jis naudojamas jau ilgiau kaip 20 metų. Šių šalių rinkoje yra jau dešimtys tūkstančių pavadinimų produktų, pažymėtų šiuo simboliu ir atitinkančių jiems keliamus reikalavimus dėl mažesnio riebalų, cukraus ir druskos bei didesnio maistinių skaidulinių medžiagų kiekio.
Lietuvoje tokiems produktams, kurie „pralįstų" pro „Rakto skylutės" simboliu ženklintiniems produktams keliamus reikalavimus, suskaičiuoti užtenka abiejų rankų pirštų.
Tikimasi, kad prie šios sistemos prisijungus Lietuvai, rinkoje atsiradę nauji produktai bus naudingi ne tik sveikatai, bet ir ekonomikai, nes išsiplės maisto produktų asortimentas, vartotojų ratas, be to, maisto gamintojams atsivers naujos rinkos užsienio, ypač Skandinavijos, šalyse.
Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjo Almanto Kranausko, artimiausiu metu bus įvesta pareiga visus paženklintus produktus notifikuoti Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje. Jos svetainėje bus skelbiamas notifikuotų produktų sąrašas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip populiarinti ir brangiau parduoti tradicinius lietuviškus produktus
2024-11-08 -
„Lašiša“ ar „tunas“ iš grybienos – austrai pradėjo spausdinti maistą
2024-10-09 -
Lietuviška jautiena įvertinta tarptautiniame konkurse
2024-10-04
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)