Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Maistas
Ieškoma būdų sustabdyti viščiukų naikinimą

Berlynas. Vokietijos federalinis administracinis teismas spręs, ar toliau leisti masiškai naikinti milijonus vyriškos lyties viščiukų.

Paukštininkystės verslo atstovai mano, kad jei teisėjai uždraus tokią praktiką, kiaušiniai gali tapti deficitu, pranešama nepriklausomame nekomerciniame interneto svetainių tinkle EURACTIV (Vokietija).

Vien tik Vokietijoje kasmet yra sunaikinama maždaug 45 mln. ką tik išsiritusių vyriškos lyties viščiukų, nes jie laikomi nepelningais.

Bioversija 2024 04 15 m7

Teismo nuosprendis bus 2016 m. Miunsterio aukštojo administracinio teismo priimto sprendimo tęsinys. Juo pateisinamas šių ką tik išsiritusių paukščiukų žudymas dėl ekonominių priežasčių. Tuo metu žemesnysis teismas nustatė, kad vyriškos lyties jaunikliai yra „neproporcingos inkubatorių išlaidos“.

Buvo tikėtasi, kad viščiukų naikinimą sustabdys ankstesnė vyriausybė ir iki 2017 m. pabaigos tokia praktika bus visiškai uždrausta. Vietoj to Federalinė žemės ūkio ministerija investavo apie 6,5 mln. eurų į viščiuko lyties nustatymą kiaušinyje, kol jis dar yra embriono stadijos.

Dabartinė vyriausybė koalicine sutartimi sutiko nutraukti vienadienių viščiukų naikinimo praktiką iki savo vadovavimo laikotarpio vidurio.

Lyties atpažinimo metodas neparuoštas

Lapkritį Vokietijos žemės ūkio ministrė Julija Kliokner (Julia Klöckner) pranešė apie pažangią technologiją: kartu su REWE grupės (Vokietijos diversifikuota mažmeninės prekybos ir turizmo kooperatyvų grupė, įsikūrusi Kelne) ir Drezdeno universiteto tyrėjais pristatė vadinamąją endokrininę procedūrą, galinčią nustatyti lytį.

Per procesą, vadinamą „Seleggt“, kiaušinio lukšte padaroma mikroskopinė skylutė, per kurią pašalinamas nedidelis skysčio kiekis. Iš jo nustatoma viščiuko lytis 98 proc. patikimumu.

Šis metodas jau naudojamas. Kiaušiniai, kuriems buvo atlikta „Seleggt“ procedūra, yra parduodami  Berlyno parduotuvėse, priklausančiose „REWE Group“ prekybos centrų tinklui.

Kiaušiniai, kuriuose nustatyti vyriškos lyties jaunikliai, perdirbami į pašarus, o ne išperinami. Tikėtasi, kad technologija visoje šalyje bus naudojama nuo 2020 m.

Vokietijos naminių paukščių asociacijos atstovas Florijanas Antesas (Florian Anthes) tiki, kad tokie procesai yra ateitis. „Klausimas yra ne tai, ar lyties nustatymo technologijos galės įsitvirtinti rinkoje, bet kada tai įvyks“, – teigė F.Antesas.

Tačiau ši technologija vis dar kelia problemų, nes ypač didelė aparatų kaina ir nepakankamas kiaušinių tikrinimo greitis. Kiaušinių paklausa rinkoje yra daug didesnė už kiaušinių, kuriuos gali aparatai patikrinti, normą.

REWE tobulina verslo modelį, siekdama užtikrinti, kad „Seleggt“ procesas būtų paruoštas serijinei gamybai. Ji nori parduoti aparatus naminių paukščių ūkiams visoje šalyje. Tačiau, kaip teigia grupės atstovai, tai neturėtų būti ilgalaikis sprendimas, nes jie mano, kad lyties atpažinimas yra pereinamojo laikotarpio technologija, kol nerastos alternatyvos.

Ką daryti su gaidžiais?

Viena iš alternatyvų yra vadinamoji „Bruderhahn“ iniciatyva. Remiantis ja, dedeklės vištos padengia savo brolių auginimą, t. y. vištų kiaušiniai pabranginami keliais (apie 4) centais. Tačiau dedeklinių veislių gaidys (kol bus tinkamas maistui) auga keturis kartus ilgiau už broilerį viščiuką ir turi mažiau mėsos.

Pasak Florijano Anteso, tai nelabai tinka rinkai. „Daugeliui įmonių tai nėra finansiškai naudinga, nes mėsos kiekis, gautas iš tokio gaidžio, yra maždaug broilerio krūtinėlės kiekis“, – sakė jis.

Antroji alternatyva, kuria taip pat remiasi REWE, yra dvejopo naudojimo viščiukai. Jie laikomi ir kiaušiniams (nesunaikinami kiaušinyje) ir mėsos gamybai. Tačiau mokslininkai vis dar stengiasi optimizuoti veisimo procesą, nes reikiamą amžių pasiekę buvę viščiukai tuo pačiu metu negali turėti daug raumenų ir dėti daug kiaušinių.

Dedeklės vištos ir mėsos gamyba iš dvejopo naudojimo viščiukų yra ne tokios pelningos, kaip specializuoti paukščiai.

Migracija į užsienį

Jei Vokietijos federalinis administracinis teismas uždraus viščiukų naikinimą, tai turės didelių pasekmių paukštienos pramonei. F. Anteso teigimu, gali pradėti trūkti kiaušinių. „Yra didelė tikimybė, kad daugelis inkubatorių perkels savo veiklą į užsienį, nes jie nebegalės veikti Vokietijoje, – komentavo Vokietijos naminių paukščių asociacijos atstovas. – Tai reikštų, kad daugiau viščiukų bus sunaikinama už Vokietijos ribų ir paskui importuojama į Vokietiją, ir tai visiškai neduos naudos gyvūnų gerovei.“

Pranešime spaudai Vokietijos naminių paukščių asociacija pareiškė, kad ji palankiai vertina bet kokias technologijas, skirtas sustabdyti viščiukų naikinimą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos