Vilnius. Pernai Lietuvoje ištyrus 141 mėginį augalų ir augalinių produktų, skirtų ne maistui ir pašarams, genetinės modifikacijos tyrimams atlikti, genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) nerasta.
Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos kasmet vykdo genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) stebėseną. Pernai tarnyba paėmė 141 mėginį augalų ir augalinių produktų, skirtų ne maistui ir pašarams, genetinės modifikacijos tyrimams atlikti.
Iš Lietuvoje auginamų pasėlių paimti 73 mėginiai. Buvo tikrinami tie augalai, kuriuose yra didelė rizika rasti GMO, – rapsai, kukurūzai, bulvės, cukriniai runkeliai, sojos, kviečiai. Taip pat buvo tikrinamos iš užsienio įvežtos gėlės – petunijos, surfinijos, gvazdikai, rožės. Taip pat kai kurių augalų sėklos (linų ir kukurūzų), kurios buvo vežamos tranzitu per mūsų šalies teritoriją.
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto pateikti tyrimų rezultatai parodė, jog nė viename 2018 m. tirtame mėginyje GMO priemaišų rasta nebuvo.
Per paskutinius 3 metus ištiriamų mėginių skaičius (kartu sudėjus įvežamų krovinių ir pasėlių mėginius) yra gana panašus (2016 m. – 138, 2017 m. – 139, 2018 m. – 141). 2017 m. iš Lenkijos ir Olandijos į Lietuvą buvo patekusios genetiškai modifikuotos petunijos (nuotraukoje). Tai buvo vienintelis atvejis per 5 metus, kai GMO mėginiai buvo teigiami.
Augalininkystės tarnyba tokius tyrimus atlieka kontroliuodama, kad į Lietuvą nepatektų ir nebūtų auginami genetiškai modifikuoti augalai. Rizikos kultūrų ir šalių sąraše yra nurodytos šalys ir augalų rūšys, su kurių kroviniais yra rizika, jog į mūsų šalį pateks GMO. Todėl imant mėginius atkreipiamas dėmesys, kad nebūtų leista platinti GMO iš rizikingos šalies, kol neatlikti genetinės modifikacijos laboratoriniai tyrimai.
Genetiškai modifikuoti organizmai – tai organizmai, kurių genetinė medžiaga buvo dirbtinai pakeista naudojant genų inžinerijos technologijas. Paprastai GMO vadinami transgeniniai organizmai, į kuriuos perkelti kitos rūšies natūralūs ar modifikuoti genai.
VATZUM inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip populiarinti ir brangiau parduoti tradicinius lietuviškus produktus
2024-11-08 -
„Lašiša“ ar „tunas“ iš grybienos – austrai pradėjo spausdinti maistą
2024-10-09 -
Lietuviška jautiena įvertinta tarptautiniame konkurse
2024-10-04
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)