Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Maistas
GMO šalyje pernai nerasta

Vilnius. Pernai Lietuvoje ištyrus 141 mėginį augalų ir augalinių produktų, skirtų ne maistui ir pašarams, genetinės modifikacijos tyrimams atlikti, genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) nerasta.

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos kasmet vykdo genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) stebėseną. Pernai tarnyba paėmė 141 mėginį augalų ir augalinių produktų, skirtų ne maistui ir pašarams, genetinės modifikacijos tyrimams atlikti.

Iš Lietuvoje auginamų pasėlių paimti 73 mėginiai. Buvo tikrinami tie augalai, kuriuose yra didelė  rizika  rasti GMO, – rapsai, kukurūzai, bulvės, cukriniai runkeliai, sojos, kviečiai. Taip pat buvo tikrinamos iš užsienio įvežtos gėlės – petunijos, surfinijos, gvazdikai, rožės. Taip pat kai kurių augalų sėklos (linų ir kukurūzų), kurios buvo vežamos tranzitu per mūsų šalies teritoriją.

Bioversija 23 04 27

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto pateikti tyrimų rezultatai parodė, jog nė viename 2018 m. tirtame mėginyje GMO priemaišų rasta nebuvo.

Per paskutinius 3 metus ištiriamų mėginių skaičius (kartu sudėjus įvežamų krovinių ir pasėlių mėginius) yra gana panašus (2016 m. – 138, 2017 m. – 139, 2018 m. – 141). 2017 m. iš Lenkijos ir Olandijos į Lietuvą buvo patekusios genetiškai modifikuotos petunijos (nuotraukoje). Tai buvo vienintelis atvejis per 5 metus, kai GMO mėginiai buvo teigiami.

Augalininkystės tarnyba tokius tyrimus atlieka kontroliuodama, kad į Lietuvą nepatektų ir nebūtų auginami genetiškai modifikuoti augalai. Rizikos kultūrų ir šalių sąraše yra nurodytos šalys ir augalų rūšys, su kurių kroviniais yra rizika, jog į mūsų šalį pateks GMO. Todėl imant mėginius atkreipiamas dėmesys, kad nebūtų leista platinti GMO iš rizikingos šalies, kol neatlikti genetinės modifikacijos laboratoriniai tyrimai.

Genetiškai modifikuoti organizmai – tai organizmai, kurių genetinė medžiaga buvo dirbtinai pakeista naudojant genų inžinerijos technologijas. Paprastai GMO vadinami transgeniniai organizmai, į kuriuos perkelti kitos rūšies natūralūs ar modifikuoti genai.

VATZUM inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos