Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Maistas
Ekonomistai: lengvatinis PVM maistui galėtų būti nuolatinis

Vilnius. Laikinas PVM sumažinimas neduos laukiamo efekto, tačiau yra prasmės diskutuoti apie nuolatinį lengvatinį PVM tarifą maisto produktams, sako ekonomistai, reaguodami į  Prezidento ir Vyriausybės kalbas apie kainų augimo sustabdymą.

Ekonomistai pasisako prieš laikiną PVM sumažinimą šildymui ir maistui, nes tai neduos įsivaizduojamo efekto: nebus naudinga vartotojams, bet padarys žalos valstybei dėl sumažėjusių pajamų. 

„Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis abejoja, kad politikų pasiūlymai koreguoti PVM tarifą ar imtis kitų laikinų mokestinių lengvatų yra tinkamas būdas kovoti su aukšta infliacija.

Bioversija 2024 08 19 m7

Jo manymu, norint išspręsti problemas reikia diskutuoti apie struktūrinius, ilgalaikius mokesčių sistemos pokyčius, kad ji būtų efektyvesnė, teisingesnė ir padėtų mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams.

„Tikrai galima pradėti diskusiją apie nuolatinį lengvatinį PVM tarifą maisto produktams, kaimyninės šalys tai turi, daugelis Europos Sąjungos šalių turi. Vertinti ar taikyti visiems produktams, ar tam tikram, kokie bus tokių lengvatų finansavimo šaltiniai, tokiu atveju tai būtų kokybiška diskusija, vedanti prie potencialiai produktyvios mokesčių reformos“, – kalbėjo N. Mačiulis.

Pasak ekonomisto Aleksandro Izgorodino, reinvestuojamo įmonių pelno neapmokestinimas taip pat būtų reali pagalba, nes šiuo metu Lietuvos verslas negali investuoti į plėtrą tiek, kiek nori, nes įmonėms trūksta apyvartinio kapitalo, jos turi mokėti avansu už įvairias žaliavas ir energetinius resursus.

„Reinvestuojamo pelno lengvata galėtų sumažinti spaudimą įmonių apyvartinėms lėšoms ir labiau paskatinti įmones investuoti į plėtrą. Pastarosios reiškia, kad bus samdomi nauji darbuotojai, kuriamos naujos darbo vietos, mokami mokesčiai“, – BNS sakė A. Izgorodinas. 

„Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas mano, kad valdžiai reikėtų mažinti ne vartojimo, o darbo apmokestinimą.

„Mokesčius reikėtų mažinti darbo jėgai, o ne vartojimui. Jeigu mes neturėsime darbuotojų, galime turėti kokį nori šildymą, vis tiek nieko nepasieksime“, – sakė Ž. Mauricas.

„Tas pats ir su kapitalo mokesčiais, valdžia galėtų jų bent jau nedidinti ir tai jau būtų stiprinamas konkurencinis šalies pranašumas esant iššūkiams su Kinija, Rusija, Baltarusija“, – pridūrė ekonomistas.

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pareiškė, jog Vyriausybė turėtų galvoti apie lengvatas kai kuriems produktams ir paslaugoms, kurių kainos yra reguliuojamos taip pat pranešė, jog siūlys Seimui neapmokestinti reinvestuoto įmonių pelno.     

Vyriausybė teigia kol kas neplanuojanti sekti kaimyninės Lenkijos pavyzdžiu ir mažinti PVM maistui. Tačiau jau svarsto sumažinti lengvatinį PVM tarifą šildymui nuo 9 iki 5 procentų.  

Šaltinis: BNS
    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos