Basf m1 2024 06 14
Maistas
Ankstyvosios bulvės: ką reikia žinoti auginant ir prekiaujant

Vilnius. Jau greitai Lietuvoje prasidės masinė šviežių bulvių prekyba turgavietėse ir kitose vietose. Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) duomenimis, būtent šiuo metu daugiausia sulaukiama pranešimų apie prekybos bulvėmis pažeidimus.

Bulvės yra viena mėgiamiausių žemės ūkio kultūrų Lietuvoje, neretai vadinamos antrąja duona. Todėl dauguma ūkininkų pavasarį skuba jų pasodinti kuo anksčiau. Priklausomai nuo pavasarinės šilumos ir drėgmės, ankstyvosios bulvės kasamos birželio viduryje arba net pirmosiomis mėnesio savaitėmis.

Ankstyvųjų bulvių veislių yra daugybė, jos skirstomos į tris kategorijas: labai ankstyvos (Acapela, Adora, Arielle ir kt.), ankstyvos (Beluga, Carlita, Goda ir kt.) ir vidutinio ankstyvumo (Albatros, Alegria, Aladin ir kt.).

Bioversija 2024 04 26 m7

VAT specialistai įspėja, kad su bulvėmis gali plisti tokie karantininiai kenkėjai kaip bulvių vėžys, bulvių žiedinis puvinys, bulvių rudasis puvinys, cistas sudarantys nematodai ir kt. Kasmet ligų ir kenkėjų padaroma žala bulvių augintojams siekia šimtus tūkstančių eurų.

„Todėl tiek Europos Sąjungoje, tiek Lietuvoje bulvių auginimas ir prekyba yra griežtai reglamentuota, siekiant užkirsti kelią kenkėjų plitimui – taip apsaugomas derlius, tuo pačiu nuo finansinių nuostolių apsaugomi ir augintojai“, – sako VAT direktorius Sergejus Fedotovas.

Prekiniai augintojai privalo registruotis

VAT primena, jog visi auginantys bulves prekybai asmenys privalo būti registruoti Fitosanitariniame registre ir atitinkamai ženklinti bulvių pakuotes.

Bulvių etiketėje turi būti nurodyta jų paskirtis, veislė, bulvių augintojo, supirkėjo ar realizuotojo registravimo Fitosanitariniame registre pažymėjimo numeris (etiketėje vartojama santrumpa „Fitosanitarinio registro Nr.“), bulvių siuntos numeris (suteiktas augintojo, supirkėjo ar realizuotojo), bulvių kiekis, kilmės šalies kodas, kokybės klasė ir bulvių dydis (nurodant mažiausio ir didžiausio gumbo skersmenį frakcijoje).

Etiketė turi būti vienkartinio naudojimo (lipni arba pritvirtinta uždarant pakuotes taip, kad atidarant pakuotę etiketė būtų sugadinama). Etiketė turi tvirtai laikytis ant pakuotės. Antrą kartą naudoti tą pačią etiketę draudžiama. Joje pateikta informacija turi būti parašyta aiškiai ir įskaitomai. Taisyti etiketėje esančios informacijos negalima.

Šie reikalavimai galioja prekiaujant tiek lietuviškomis, tiek iš kitų šalių atvežtomis bulvėmis.

Importas galimas tik iš kai kurių trečiųjų šalių

Pasak S. Fedotovo, į ES ar Lietuvą įvežti bulves iš daugelio trečiųjų šalių yra draudžiama. Išimtys taikomos tik šiose valstybėse užaugintoms maistinėms bulvėms – Alžyrui, Izraeliui, Libijai, Marokui, Sirijai, Šveicarijai, Tunisui, Turkijai, Egiptui, Jungtinei Karalystei.

„Ankstesniais metais VAT atlikti prekybos bulvėmis patikrinimai turgavietėse rodo, kad mūsų šalyje dažniausiai prekiaujama Lietuvoje užaugintomis bulvėmis, todėl noriu pasidžiaugti, kad pirkėjai gauna kokybišką produktą, o mūsų augintojai bei prekybininkai – pajamų“, – sako VAT direktorius.

Atsižvelgiant į tai, kad tarp ES šalių narių yra laisvas prekių judėjimas, įvežti ir prekiauti bulvėmis, užaugintomis kitose ES šalyse narėse, nėra apribojimų. Tačiau ir tokiu atveju bulvių pakuotės privalo būti paženklintomis etiketėmis.

Griežtesni reikalavimai lenkiškoms bulvėms

O štai iš Lenkijos įvežamoms bulvėms dėl šalyje aptinkamų bulvių žiedinio puvinio židinių taikomi griežtesni reikalavimai.

VAT informuoja, kad bulvės iš Lenkijos gali būti įvežamos tik tuo atveju, jei Lenkijos kompetentinga institucija yra atlikusi į Lietuvą vežamų bulvių siuntų tyrimus dėl bulvių žiedinio puvinio, išdavusi tai patvirtinantį dokumentą bei atsiuntusi pranešimą VAT apie tokių bulvių gabenimą. 

„Noriu pažymėti, kad  įvežti bulves iš Lenkijos ar prekiauti lenkiškos kilmės bulvėmis nėra draudžiama, tačiau bulvių įvežimui taikomi specialūs reikalavimai“, – įspėja S. Fedotovas.

Jis paragino prekiautojus laikytis nustatytų reikalavimų, kad prekyba vyktų tik sveikomis bulvėmis ir karantininiai kenkėjai (kenksmingieji organizmai) nebūtų platinami. Pirkėjai turėtų būti atidūs ir  pastebėję, kad ant bulvių pakuočių nėra pritvirtintų etikečių, turėtų paprašyti prekiautojo pateikti bulvių kilmę įrodantį dokumentą, o šiam atsisakius tai padaryti, tokių bulvių nepirkti.

O pastebėjus neįprastų ar nepažįstamų kenkėjų ar ligų požymių savo ūkio bulvių pasėliuose, reikėtų nedelsiant pranešti VAT regioniniam skyriui.

MŪ, VAT inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos