Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Veterinarija
VMVT: ryšys tarp kritusių šernų ir maro ūkyje – akivaizdus

Vilnius. Aplink maru užkrėstą Kėdainių rajono kiaulių ūkį anksčiau buvo rasta nuo ligos kritusių šernų, sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pareigūnas.

Kėdainių rajono kiaulių ūkyje maro protrūkis įvyko savaitgalį. Tai pirmasis šiemet maro protrūkis komerciniame ūkyje. Jau pradėti ligos židinio likvidavimo darbai.

Svilių kaimo ūkyje buvo laikoma 850 kiaulių, iš jų 600 – paršelių. Siekiant, kad liga neišplistų, visos kiaulės turės būti nugaišintos.

Bioversija 22 08 31

Aplink ligos židinį nustatytos 3 ir 10 km apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose bus tikrinamos visos kiaulių laikymo vietos, atrenkami mėginiai. Šiuo metu aiškinamasi, ar virusas nepateko į kitus kiaulių ūkius, įsigijusius šio ūkio paršelių.

VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas BNS teigė, jog maro protrūkis savaitgalį buvo nustatytas neįvardinamos šeimos ūkyje, kuris atitiko biosaugos reikalavimus.

„Tai yra šeimos ūkis. Vyras ir žmona tas kiaules augino, prižiūrėjo ir pardavinėjo į skerdyklą ir paršelius kitiems gyventojams. Ūkis buvo priskiriamas prie neblogų. Minimalus personalo kiekis, rūbų persirengimo vieta, buvo dušai. Saugos prasme tai buvo geras, normalus ūkis“, – kalbėjo V. Paulauskas.

Anot jo, kol kas nėra aišku, kodėl į ūkį persimetė virusas, tačiau aplinkui fermą anksčiau buvo rasta maru užsikrėtusių šernų.

„Faktas, kad aplinkui buvo nustatyti šernai. Labai aiškiai pastebime tendenciją, kad tose vietovėse, kur nustatome šernuose, tie afrikinio kiaulių maro protrūkiai pasireiškia ir naminėse kiaulėse. Tas ryšys yra akivaizdus“, – teigė V. Paulauskas.

V. Paulauskas tvirtino, kad Europos Komisija antradienį turėtų aplink ūkį nustatyti 3-čią maro zoną. Šiai zonai taikomi griežčiausi apribojimai – joje užaugintas kiaules, jų mėsą ar kiaulienos produktus draudžiama išvežti ne tik į Europos Sąjungos ir trečiąsias šalis, bet ir iš zonos ribų.

Tarnybos direktoriaus pavaduotojas teigė, kad aplink ūkį 10 kilometrų spinduliu nėra komercinių kiaulių fermų.

Apie AKM protrūkius net trijuose kiaulių laikymo ūkiuose praneša ir kompetentinga Lenkijos institucija. Ligos židiniai nustatyti stambiame komerciniame komplekse, kuriame laikoma 1120 kiaulių, bei dviejuose smulkesniuose ūkiuose, kuriuose atitinkamai laikytos 9 ir 28 kiaulės. Kaimyninėje valstybėje, kaip ir Lietuvoje, aktyvuotas Užkrečiamųjų ligų kontrolės centras, vykdomi židinių likvidavimo darbai.

Nuo metų pradžios Lietuvoje užfiksuoti septyni maro židiniai kiaulių ūkiuose, Lenkijoje – devyniolika, Latvijoje – vienas.

BNS, VMVT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija