Amsterdamas. Kasmet pasaulyje nužudoma 6,5 milijardo vienadienių viščiukų – paprastai tai yra gaidžiukai, neturintys ekonominės vertės. Olandai sukūrė technologiją, leidžiančią greitai nustatyti dar neišsiritusių jauniklių lytį ir taip išvengti viščiukų naikinimo.
Nyderlandų kompanija „In Ovo“ sukūrė technologiją, kuri gali greitai dar kiaušinyje nustatyti būsimą viščiuko lytį, kad išsiristų tik vištytės. Taikant šią technologiją jau išperinti pirmieji 150 tūkst. jauniklių, rašo portalas phys.org.
Minėta kompanija sukūrė mašiną „Ella“, kuri inkubatoriuose padeda išperinti tik moteriškos lyties viščiukus, o tai yra reikšmingas teigiamas pokytis tiek gyvūnų gerovės, tiek tvarumo požiūriais.
Technologijos kūrėjai siekia skleisti ją visame pasaulyje ir taip nutraukti viščiukų patinėlių naikinimą. Dar 2014 m. įmonė pasirašė sutartį su Centrine perinti skirtų kiaušinių ir viščiukų organizacija, Leideno universitetu, Gyvūnų gerovės departamentu ir Nyderlandų vyriausybe, gaudama finansavimą toliau plėtoti savo technologiją.
Sėkmingai išsiritę pirmieji 150 tūkst. jauniklių – tai daugelio metų tyrimų rezultatas ir svarbus etapas sprendžiant viščiukų lyties problemą.
Automatinis mėginių ėmimo metodas, kai iš kiaušinio ištraukiami itin maži mėginiai, leidžia nustatyti būsimą viščiuko lytį 9-ą inkubacijos dieną. Šią technologiją galima lengvai pritaikyti esamuose komerciniuose inkubatoriuose.
Vienadienių viščiukų patinėlių naikinimas yra etinė ir ekonominė paukštininkystės problema, kuri paliečia visus sektoriaus dalyvius, pradedant mažmenininkais ir vartotojais, baigiant gyvūnų gerovės ir aplinkosaugos organizacijomis.
Pirmasis inkubatorius, priėmęs naują viščiukų perėjimo technologiją, buvo „Het Anker“: išsirito sveikos vištytės.
Esant dabartinei „Ella“ sistemai, inkubatorius gali išperinti milijoną viščiukų per metus, nebenaikinant vienadienių vyriškos lyties jauniklių. Technologija tobulinama. Tikimasi po kelių mėnesių pristatyti naują modifikaciją, kurios našumas yra 5 milijonai viščiukų per metus. Ją norima platinti tarptautiniu mastu.
Norėdami pagreitinti procesą, akcininkai „VisVires New Protein“ ir „Evonik Venture Capital“ tam skyrė kelių milijonų eurų naujų investicijų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Dalis rajonų priskirti mažesnių ribojimų zonai
2024-11-25 -
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)