Paryžius. Prancūzijos mokslininkai teigia, jog remiantis pirmos laktacijos rodikliais, tokiais kaip primilžio kiekis, karvės kūno masė, vaisingumas, galima prognozuoti gyvulio naudojimo ūkyje trukmę.
Clermont Auvergne universiteto (Prancūzija) mokslininkai atliko tyrimus ekstensyvaus laikymo ūkiuose, kuriuose melžiamos karvės ganomos pievose. Lauko sąlygomis gyvulius visą jų gyvenimą veikia nepalankūs aplinkos (klimato sąlygos, pašarų nepakankamumas) ir vidaus (ligos) veiksniai.
Tokiose gyvulininkystės sistemose karvių gebėjimas išlikti, tai yra, gyvenimo trukmė, atskleidžia jų savybę susidoroti su trikdžiais ir toliau patenkinti ūkininko poreikius. Produktyvus ilgaamžiškumas (laikas, per kurį melžiama karvė yra pelninga ūkiui) laikomas galvijų atsparumo požymiu.
Clermont Auvergne universiteto tyrėjai iškėlė hipotezę, jog melžiamų karvių produktyvią gyvenimo trukmę galima prognozuoti pagal pirmos laktacijos metu užfiksuotą gyvybinių rodiklių rinkinį. Mokslinio darbo metu buvo surinkta informacija apie 32 kintamuosius, susijusius su pieno produktyvumo ir reprodukcijos rodikliais, sveikatos būkle, vidutiniu sausųjų medžiagų kiekiu, suvartojamu per dieną, kūno mase, kūno įmitimo balu per pirmą laktaciją. Duomenys buvo palyginti su tiriamųjų karvių gyvenimo trukme (amžius, kada gyvulys buvo išbrokuotas, paskerstas) ir amžiumi pirmo veršiavimosi metu.
Daugelio požymių analizė parodė, jog egzistuoja tam tikros sąsajos tarp melžiamų karvių produktyvios gyvenimo trukmės ir pieningumo, vaisingumo, kūno masės per pirmą laktaciją. Pavyzdžiui, karvės, pasižyminčios geromis funkcinėmis savybėmis (kalbant apie sveikatos ir reprodukcijos ypatumus), tačiau vidutiniškai pieningos per pirmą laktaciją, ilgiau buvo produktyvios ir išliko ūkyje, palyginti su tomis, kurios buvo vidutiniškai pieningos, tačiau neišvengė reprodukcijos sutrikimų, rašoma mokslo leidinyje „Livestock Science“.
Skaičiavimų algoritmai patvirtino, jog tiriant pirmosios laktacijos karvių rodiklius galima anksti identifikuoti potencialiai ilgaamžius gyvulius su geromis adaptacinėmis savybėmis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Dalis rajonų priskirti mažesnių ribojimų zonai
2024-11-25 -
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)