Basf 22 06 15 Adama 22 05 12
Veterinarija
Pirma laktacija atspindi karvės ilgaamžiškumą

Paryžius. Prancūzijos mokslininkai teigia, jog remiantis pirmos laktacijos rodikliais, tokiais kaip primilžio kiekis, karvės kūno masė, vaisingumas, galima prognozuoti gyvulio naudojimo ūkyje trukmę.

Clermont Auvergne universiteto (Prancūzija) mokslininkai atliko tyrimus ekstensyvaus laikymo ūkiuose, kuriuose melžiamos karvės ganomos pievose. Lauko sąlygomis gyvulius visą jų gyvenimą veikia nepalankūs aplinkos (klimato sąlygos, pašarų nepakankamumas) ir vidaus (ligos) veiksniai.

Tokiose gyvulininkystės sistemose karvių gebėjimas išlikti, tai yra, gyvenimo trukmė, atskleidžia jų savybę susidoroti su trikdžiais ir toliau patenkinti ūkininko poreikius. Produktyvus ilgaamžiškumas (laikas, per kurį melžiama karvė yra pelninga ūkiui) laikomas galvijų atsparumo požymiu.  

Bioversija 22 02 02

Clermont Auvergne universiteto tyrėjai iškėlė hipotezę, jog melžiamų karvių produktyvią gyvenimo trukmę galima prognozuoti pagal pirmos laktacijos metu užfiksuotą gyvybinių rodiklių rinkinį. Mokslinio darbo metu buvo surinkta informacija apie 32 kintamuosius, susijusius su pieno produktyvumo ir reprodukcijos rodikliais, sveikatos būkle, vidutiniu sausųjų medžiagų kiekiu, suvartojamu per dieną, kūno mase, kūno įmitimo balu per pirmą laktaciją. Duomenys buvo palyginti su tiriamųjų karvių gyvenimo trukme (amžius, kada gyvulys buvo išbrokuotas, paskerstas) ir amžiumi pirmo veršiavimosi metu. 

Daugelio požymių analizė parodė, jog egzistuoja tam tikros sąsajos tarp melžiamų karvių produktyvios gyvenimo trukmės ir pieningumo, vaisingumo, kūno masės per pirmą laktaciją. Pavyzdžiui, karvės, pasižyminčios geromis funkcinėmis savybėmis (kalbant apie sveikatos ir reprodukcijos ypatumus), tačiau vidutiniškai pieningos per pirmą laktaciją, ilgiau buvo produktyvios ir išliko ūkyje, palyginti su tomis, kurios buvo vidutiniškai pieningos, tačiau neišvengė reprodukcijos sutrikimų, rašoma mokslo leidinyje „Livestock Science“. 

Skaičiavimų algoritmai patvirtino, jog tiriant pirmosios laktacijos karvių rodiklius galima anksti identifikuoti potencialiai ilgaamžius gyvulius su geromis adaptacinėmis savybėmis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar praūžusios liūtys pakenkė jūsų pasėliams?
Visos apklausos