


Vilnius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) Lenkijoje šiais metais klostosi ypatingai sudėtinga situacija.
Pastarąją savaitę kaimyninėje šalyje užfiksuota 10 ligos atvejų kiaulių ūkiuose, o per mėnesį – net 21 AKM židinys. Nauji viruso protrūkiai pasireiškė Zamostės, Zieliona Gura, Garvolino, Bilgorajaus, Hrubiešuvo ir Liubacevskio teritorijose esančiuose kiaulių ūkiuose, kuriuose laikyta nuo 1 iki 1,9 tūkst. kiaulių. Agresyvi virusinė liga patvirtinta ištyrus nugaišusių ar sergančių kiaulių mėginius.
Šiuo metu viruso paveiktuose ūkiuose vykdomi kiaulių gaišinimo ir naikinimo darbai, atliekama dezinfekcija, aplinkui nustatytos būtinosios apsaugos ir priežiūros zonos.
AKM paveikti ir potencialią grėsmę ligai plisti turintys minėti Lenkijos regionai Europos komisijos sprendimu įtraukti į III-ąją AKM zoną, kurioje epizootinė padėtis yra nuolat kintanti ir griežtai kontroliuojamas kiaulių ir skerdenos judėjimas, o kiauliena ženklinama specialiu sveikumo ženklu ir lieka vietinei rinkai, be galimybės ją išvežti į kitas, AKM nepaveiktas, valstybes.
VMVT duomenimis, Lenkijoje per šiuos metus iš viso užregistruoti 26 AKM židiniai ir sunaikinta beveik 43 tūkst. kiaulių, Latvijoje – 3 AKM židiniai, Slovakijoje – 1, Bulgarijoje – 17, o daugiausia Rumunijoje – net 405 AKM židiniai.
Veterinarijos specialistai perspėja kiaulių augintojus griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų, nes Lietuvoje AKM virusas vis dar plinta laukinėje gamtoje: nuo šių metų pradžios AKM nustatytas 170 šernų – 99 sumedžiotiems ir 71 nugaišusiam. Taip pat AKM protrūkiai patvirtinti ir dviejose šalies kiaulių laikymo vietose.
VMVT specialistai, analizuojantys laukinėje gamtoje šernams AKM atvejų pasiskirstymą ir įvertinę AKM protrūkių kaimyninėse šalyse tendencijas, prognozuoja, kad didžiausia tikimybė virusui patekti į kiaulių laikymo ūkius šiemet yra Telšių apskrityje, Plungės rajone. Didelė rizika AKM pasireikšti kiaulių laikymo vietose kyla ir Kauno, Švenčionių, Utenos bei Molėtų rajonuose.
Kilus bet kokiam užkrečiamosios ligos įtarimui ar pastebėjus, kad pakito laikomų kiaulių elgesys (jos neėda, nesikelia, atsiranda kraujingų išskyrų, taškinių kraujosruvų odoje ar pan.), būtina kuo skubiau pranešti privačiam veterinarijos gydytojui arba VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403.
VMVT, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Snukio ir nagų liga pateko į Slovakiją
2025-03-24 -
Mėlynojo liežuvio liga: norint vakcinuoti, turi būti aiškus plintantis serotipas
2025-03-20 -
Dėl snukio ir nagų ligos grėsmės uždraudžiami renginiai su ūkiniais gyvūnais
2025-03-14
Skaitomiausios naujienos
-
Patvirtintos 2025 m. tiesioginių išmokų taisyklės
2025-03-19 -
Kitą savaitę ūkininkams pradės mokėti paramą už ūkinius gyvūnus
2025-02-26 -
Žemės kainos Lenkijoje pasiekė naujas aukštumas
2025-03-20
(0)