Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Veterinarija
Lenkijoje – afrikinio kiaulių maro šuolis

Vilnius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) Lenkijoje šiais metais klostosi ypatingai sudėtinga situacija.

Pastarąją savaitę kaimyninėje šalyje užfiksuota 10 ligos atvejų kiaulių ūkiuose, o per mėnesį – net 21 AKM židinys. Nauji viruso protrūkiai pasireiškė Zamostės, Zieliona Gura, Garvolino, Bilgorajaus, Hrubiešuvo ir Liubacevskio teritorijose esančiuose kiaulių ūkiuose, kuriuose laikyta nuo 1 iki 1,9 tūkst. kiaulių. Agresyvi virusinė liga patvirtinta ištyrus nugaišusių ar sergančių kiaulių mėginius.

Šiuo metu viruso paveiktuose ūkiuose vykdomi kiaulių gaišinimo ir naikinimo darbai, atliekama dezinfekcija, aplinkui nustatytos būtinosios apsaugos ir priežiūros zonos.

Bioversija 2024 04 15 m7

AKM paveikti ir potencialią grėsmę ligai plisti turintys minėti Lenkijos regionai Europos komisijos sprendimu įtraukti į III-ąją AKM zoną, kurioje epizootinė padėtis yra nuolat kintanti ir griežtai kontroliuojamas kiaulių ir skerdenos judėjimas, o kiauliena ženklinama specialiu sveikumo ženklu ir lieka vietinei rinkai, be galimybės ją išvežti į kitas, AKM nepaveiktas, valstybes.

VMVT duomenimis, Lenkijoje per šiuos metus iš viso užregistruoti 26 AKM židiniai ir sunaikinta beveik 43 tūkst. kiaulių, Latvijoje – 3 AKM židiniai, Slovakijoje – 1, Bulgarijoje – 17, o daugiausia Rumunijoje – net 405 AKM židiniai.

Veterinarijos specialistai perspėja kiaulių augintojus griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų, nes Lietuvoje AKM virusas vis dar plinta laukinėje gamtoje: nuo šių metų pradžios AKM nustatytas 170 šernų – 99 sumedžiotiems ir 71 nugaišusiam. Taip pat AKM protrūkiai patvirtinti ir dviejose šalies kiaulių laikymo vietose.

VMVT specialistai, analizuojantys laukinėje gamtoje šernams AKM atvejų pasiskirstymą ir įvertinę AKM protrūkių kaimyninėse šalyse tendencijas, prognozuoja, kad didžiausia tikimybė virusui patekti į kiaulių laikymo ūkius šiemet yra Telšių apskrityje, Plungės rajone. Didelė rizika AKM pasireikšti kiaulių laikymo vietose kyla ir Kauno, Švenčionių, Utenos bei Molėtų rajonuose.

Kilus bet kokiam užkrečiamosios ligos įtarimui ar pastebėjus, kad pakito laikomų kiaulių elgesys (jos neėda, nesikelia, atsiranda kraujingų išskyrų, taškinių kraujosruvų odoje ar pan.), būtina kuo skubiau pranešti privačiam veterinarijos gydytojui arba VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403.

VMVT, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos