Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Veterinarija
Lempa ar gūnia – kas labiau šildo veršelį?
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Londonas. Šaltuoju sezonu veršelių augintojai susiduria su papildomais iššūkiais. Mokslininkai tyrė, koks šilumos šaltinis patikimai užtikrina optimaliausias augimo sąlygas jaunikliams. Pasirodo, šilumos lempos – efektyviausiausia priemonė.

Naujagimiai veršeliai jautrūs šilumos nuostoliams dėl mažo kūno paviršiaus ir masės santykio, prastos kailio izoliacijos. Skirtingai nei suaugę galvijai, jaunikliai negeba generuoti šilumos per fermentacinius procesus didžiajame prieskrandyje. Termoreguliacija išsivysto iki 2 mėn. amžiaus, o tai reiškia, kad veršeliai žindukliai ypač jautrūs šalčiui.

Moksliniai tyrimai rodo, kad vėsi aplinkos temperatūra daro įtaką veršelių augimui, sergamumui ir mirtingumui. Kai kurie duomenys atskleidžia, kad veršelių gebėjimas prisitaikyti prie šaltesnio oro priklauso nuo šėrimo. Kai vėsiau, jaunikliai ėda daugiau, kad kompensuotų padidėjusį šilumos poreikį. Taip pat pastebėta, kad esant žemesnei aplinkos temperatūrai pasiteisina storas kraiko sluoksnis, gulėjimo vietoje sudarantis papildoma izoliacinę terpę.

Bioversija m7 2024 02 22

Ankstesni tyrimai rodo, kad žema temperatūra susijusi su mažesniu vidutiniu dienos priesvoriu (VDP) prieš nujunkymą. Siekiant apsaugoti veršelius, dažniausiai naudojami papildomi šilumos šaltiniai, pavyzdžiui, lempos ir gūnios. Jungtinės Karalystės Notingamo universiteto mokslininkai siekė išsiaiškinti, kokia priemonė efektyviausia, taip pat įvertinti VDP rodiklio ir aplinkos temperatūros sąsajas. 

Septyniasdešimt devyni veršeliai iš vieno pieno ūkio atsitiktinai suskirstyti į keturias grupes, kuriose buvo: 1) be lempos ir gūnios; 2) su 1kW šilumos lempa, bet be gūnios, 3) be lempos, bet su gūnia; 4) su 1kW šilumos lempa ir gūnia. 

Tyrimas atliktas sausį–balandžį. Veršeliai pasverti po atvedimo ir 21-ą gyvenimo dieną. Temperatūra matuota tiek veršidžių pastato viduje, tiek išorėje, tiek naudojant šilumos lempas, tiek be papildomo šildymo. Rezultatai paskelbti mokslo leidinyje „Journal of Dairy Science“.

Nustatyta, kad po šilumos lempa laikyti veršeliai per dieną priaugo vidutiniškai 0,09 kg daugiau svorio, palyginti su pirma kontroline grupe. Trečios ir ketvirtos grupės jaunikliams taikytos priemonės neturėjo jokio poveikio VDP. 

Nustatytas teigiamas ryšys tarp vidutinės veršelių auginimo aplinkos temperatūros ir VDP. Temperatūrai pakilus 1 °C, rodiklis padidėjo 0,03 kg/d. 

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
  Visos apklausos