Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
Veterinarija
Kreikiant šiaudais, padidėja kiaulių priesvoris

Kopenhaga. Šiaudų kraikas naudingas ne tik gyvūnų gerbūvui, bet ir dėl didesnio jų priesvorio. Tokią išvadą padarė Orhuso ir Kopenhagos universitetų (Danija) mokslininkai. Tyrimas neseniai buvo paskelbtas recenzuojamame žurnale „Animal“.

Mokslininkai rašo, kad šiaudų poveikis kiaulių produktyvumui iki šiol nebuvo visiškai aiškus, nors buvo žinoma, kad ant betoninių grindų, pakreiktų šiaudais, laikomi gyvūnai jaučiasi geriau. Taigi, mokslininkai bandė nustatyti ryšį tarp kreikiamų šiaudų kiekio ir gyvūnų produktyvumo šiuolaikinėse fermose.

Kiaulės, kurių svoris buvo nuo 30 iki 85 kg, buvo laikomos grupėmis po 18 gyvūnų garduose su betoninėmis grindimis. Gardai buvo valomi rankiniu būdu du kartus per savaitę, o šviežiais nesmulkintais kviečių šiaudais kreikiama kasdien.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pirmajame etape vienai kiaulei buvo skiriama po 10 g, 500 g arba 1 kg šiaudų per parą. Antrame etape kiekiai buvo įvairesni: 10 g, 80 g, 150 g, 220 g, 290 g, 360 g, 430 g arba 0,5 kg šiaudų per parą vienam gyvūnui.

Per visą eksperimento laikotarpį kiaulės buvo sveriamos ir tapo akivaizdu, kad šiaudai turėjo įtakos didesniam paros prieaugiui. Vidutinis augintinių paros prieaugis padidėjo 8,1 g kiekvienam 100 g pridėtų šiaudų per dieną. Pašarų suvartojimas taip pat turėjo tendenciją augti didėjant kreikiamų šiaudų kiekiui.

Visiems žinoma, kad šiaudų maistinė vertė laikoma minimalia arba visai nuline. Tad mokslininkų nuomone, didesnius prieaugius greičiausiai lėmė pagerėjusi gyvūnų žarnyno veikla dėl šiurkščių medžiagų absorbcijos. Kiaulėms tiesiog patinka kramtyti šiaudus, o tą darydamos juos nuryja.

Kviečių šiaudai kiaulėms laikomi populiariausiais. Kiaulininkystėje dar naudojami ir miežių, o kartais ir avižų šiaudai. Pastaruoju metu atsiranda naujų variantų. Kokie įvairių rūšių šiaudų privalumai ir trūkumai?

Miežių šiaudai

Kiaulių ūkiuose naudojami miežių šiaudai dažniausiai būna minkšti ir juose nėra daug dulkių. Tačiau jie sugeria mažiausiai skysčio iš visų šiaudų rūšių. O palyginti su avižų šiaudais, 33 proc. mažiau.

Kviečių šiaudai

Kviečių šiaudai gana trapūs, bet ne tokie minkšti kaip miežių. Kviečių stiebai platesni. Jie sugeria 25 proc. mažiau nei avižų šiaudai, bet pagal piniginę ir naudos vertę yra vienas pigiausių kraikų kiaulėms.

Avižų šiaudai

Avižų šiaudai minkštesni už kviečius, todėl geriau sugeriantys. Avižų šiaudai absorbuoja 10 proc. daugiau skysčio negu pjuvenos, yra lengvi ir purūs. Jie turi maistinės vertės. Tačiau avižų šiaudai palyginti brangūs.

Rugių šiaudai

Kadangi rugiai yra ypač jautrūs skalsių infekcijai, svarbu įsitikinti, ar šiauduose jų nėra. Skalsėmis užteršti šiaudai gali paskatinti paršingų kiaulių abortus.

Kvietrugių šiaudai

Kvietrugių šiaudai panašūs į kviečių, sugeria maždaug 25 proc. mažiau negu avižų šiaudai. Užaugus tokio pat dydžio kviečių, miežių ar kvietrugių grūdų derliui, pastarieji palieka 30 proc. daugiau šiaudų. Dėl didelio kiekio kvietrugių šiaudai domina gyvulių augintojus.

Rapsų stiebai

Rapsų stiebai turi aliejaus, todėl gali būti vertingi kaip kaloringas biokuras. Rapsus sunku tinkamai išdžiovinti, kad būtų galima naudoti kaip pakratą, o ritiniai gali lengvai uždegti laikant. Rapsų stiebai grubūs, todėl netinka jaunoms kiaulėms. Juos geriausia naudoti kaip apatinį sluoksnį su javų šiaudais viršuje. Galiausiai mažai tikėtina, kad ūkininkai atsisakys laukuose turimų rapsų augalų liekanų, nes jos yra vertingas fosforo ir kalio šaltinis dirvožemiui.

Miskantų šiaudai

Miskantų šiaudai labai gerai sugeria drėgmę ir gali absorbuoti jos tris kartus daugiau negu patys sveria. Miskantai greitai kompostuojasi. Bet, kaip ir rapsų stiebai, miskantai yra vertingas energijos šaltinis, todėl gauti jų šiaudų gali būti sunku.

Atminkite, kad visi šiaudai, naudojami pakratams, turi būti švarūs, šviesūs, be dulkių ir pelėsių!

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos