Kopenhaga. Šiaudų kraikas naudingas ne tik gyvūnų gerbūvui, bet ir dėl didesnio jų priesvorio. Tokią išvadą padarė Orhuso ir Kopenhagos universitetų (Danija) mokslininkai. Tyrimas neseniai buvo paskelbtas recenzuojamame žurnale „Animal“.
Mokslininkai rašo, kad šiaudų poveikis kiaulių produktyvumui iki šiol nebuvo visiškai aiškus, nors buvo žinoma, kad ant betoninių grindų, pakreiktų šiaudais, laikomi gyvūnai jaučiasi geriau. Taigi, mokslininkai bandė nustatyti ryšį tarp kreikiamų šiaudų kiekio ir gyvūnų produktyvumo šiuolaikinėse fermose.
Kiaulės, kurių svoris buvo nuo 30 iki 85 kg, buvo laikomos grupėmis po 18 gyvūnų garduose su betoninėmis grindimis. Gardai buvo valomi rankiniu būdu du kartus per savaitę, o šviežiais nesmulkintais kviečių šiaudais kreikiama kasdien.
Pirmajame etape vienai kiaulei buvo skiriama po 10 g, 500 g arba 1 kg šiaudų per parą. Antrame etape kiekiai buvo įvairesni: 10 g, 80 g, 150 g, 220 g, 290 g, 360 g, 430 g arba 0,5 kg šiaudų per parą vienam gyvūnui.
Per visą eksperimento laikotarpį kiaulės buvo sveriamos ir tapo akivaizdu, kad šiaudai turėjo įtakos didesniam paros prieaugiui. Vidutinis augintinių paros prieaugis padidėjo 8,1 g kiekvienam 100 g pridėtų šiaudų per dieną. Pašarų suvartojimas taip pat turėjo tendenciją augti didėjant kreikiamų šiaudų kiekiui.
Visiems žinoma, kad šiaudų maistinė vertė laikoma minimalia arba visai nuline. Tad mokslininkų nuomone, didesnius prieaugius greičiausiai lėmė pagerėjusi gyvūnų žarnyno veikla dėl šiurkščių medžiagų absorbcijos. Kiaulėms tiesiog patinka kramtyti šiaudus, o tą darydamos juos nuryja.
Kviečių šiaudai kiaulėms laikomi populiariausiais. Kiaulininkystėje dar naudojami ir miežių, o kartais ir avižų šiaudai. Pastaruoju metu atsiranda naujų variantų. Kokie įvairių rūšių šiaudų privalumai ir trūkumai?
Miežių šiaudai
Kiaulių ūkiuose naudojami miežių šiaudai dažniausiai būna minkšti ir juose nėra daug dulkių. Tačiau jie sugeria mažiausiai skysčio iš visų šiaudų rūšių. O palyginti su avižų šiaudais, 33 proc. mažiau.
Kviečių šiaudai
Kviečių šiaudai gana trapūs, bet ne tokie minkšti kaip miežių. Kviečių stiebai platesni. Jie sugeria 25 proc. mažiau nei avižų šiaudai, bet pagal piniginę ir naudos vertę yra vienas pigiausių kraikų kiaulėms.
Avižų šiaudai
Avižų šiaudai minkštesni už kviečius, todėl geriau sugeriantys. Avižų šiaudai absorbuoja 10 proc. daugiau skysčio negu pjuvenos, yra lengvi ir purūs. Jie turi maistinės vertės. Tačiau avižų šiaudai palyginti brangūs.
Rugių šiaudai
Kadangi rugiai yra ypač jautrūs skalsių infekcijai, svarbu įsitikinti, ar šiauduose jų nėra. Skalsėmis užteršti šiaudai gali paskatinti paršingų kiaulių abortus.
Kvietrugių šiaudai
Kvietrugių šiaudai panašūs į kviečių, sugeria maždaug 25 proc. mažiau negu avižų šiaudai. Užaugus tokio pat dydžio kviečių, miežių ar kvietrugių grūdų derliui, pastarieji palieka 30 proc. daugiau šiaudų. Dėl didelio kiekio kvietrugių šiaudai domina gyvulių augintojus.
Rapsų stiebai
Rapsų stiebai turi aliejaus, todėl gali būti vertingi kaip kaloringas biokuras. Rapsus sunku tinkamai išdžiovinti, kad būtų galima naudoti kaip pakratą, o ritiniai gali lengvai uždegti laikant. Rapsų stiebai grubūs, todėl netinka jaunoms kiaulėms. Juos geriausia naudoti kaip apatinį sluoksnį su javų šiaudais viršuje. Galiausiai mažai tikėtina, kad ūkininkai atsisakys laukuose turimų rapsų augalų liekanų, nes jos yra vertingas fosforo ir kalio šaltinis dirvožemiui.
Miskantų šiaudai
Miskantų šiaudai labai gerai sugeria drėgmę ir gali absorbuoti jos tris kartus daugiau negu patys sveria. Miskantai greitai kompostuojasi. Bet, kaip ir rapsų stiebai, miskantai yra vertingas energijos šaltinis, todėl gauti jų šiaudų gali būti sunku.
Atminkite, kad visi šiaudai, naudojami pakratams, turi būti švarūs, šviesūs, be dulkių ir pelėsių!
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19 -
Išmaniosios technologijos gyvulininkystės ūkyje
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)