Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Veterinarija
Kompiuteriai padės rasti atsparumo antibiotikams židinius
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Notingamas. Notingamo universiteto ekspertai sukūrė programinę įrangą, kuri padeda nustatyti, kuriose vietose ir kokiu mastu tarp žmonių, gyvūnų ir aplinkos plinta antibiotikams atsparios bakterijos.

Mokslininkų grupė tyrė didelį komercinį Kinijos paukštyną, kuriame surinko 154 mėginius iš gyvūnų, skerdenų, ūkyje dirbančių žmonių ir jų namų.

Iš mėginių specialistai vėliau išskyrė E. coli bakterijas, kurios įprastai nepavojingos, tačiau mutavusios gali sukelti sunkių žarnyno negalavimų. Jos atsparios kai kuriems vaistams, rašo „Science Daily“.

Bioversija 2024 04 26 m7

Per tyrimą naudota kompiuterinė programa apjungė mašininį mokymąsi ir genų sekos nustatymą. Naudodami šią programą, tyrėjai rado genų, suteikiančių atsparumą antibiotikams tiek nekenksmingose, tiek patogeninėse bakterijų atmainose.

Technologija taip pat leido išsiaiškinti visą tinklą žinomų ir iki tol nežinotų antimikrobinių genų, kuriais dalijasi ūkyje gyvenantys paukščiai, darbuotojai.

Pasak tyrimo vadovės dr. Tania Dottorini, sunku pasakyti, kur tiksliai atsirado atsparios bakterijos, tačiau aišku, kad jomis dalijasi gyvūnai ir žmonės. Tai kelia nerimą, nes žmonės gali tapti atsparūs vaistams dviem būdais: su gyvūnais kontaktuodami tiesiogiai arba netiesiogiai, t. y. valgydami užterštą mėsą.

Mokslininkės teigimu, skirtingas technologijas sujungiantys sprendimai leis analizuoti didelius duomenų kiekius iš skirtingų ūkių vienu metu ir padės greitai nustatyti galimus konkrečių bakterijų židinius, taip už akių užbėgant infekcijų protrūkiams.

Parengta: pagal užsienio spaudą
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos