Talinas. Kėdainiai. Estijoje oficialiai patvirtintas pirmasis afrikinio kiaulių maro atvejis. Estijos veterinarijos ir maisto tarnyba pirmadienį pranešė, jog ši mirtina kiaulėms ir šernams liga, vakcinos prieš kurią nėra, nustatyta šalies pietiniame Valgos rajone, Latvijos pasienyje aptiktame nugaišusiame šerne. Lietuvoje pradėti darbai pagal Žemės ūkio ministerijos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos parengtą planą.
Pirmiausia laikomas kiaules būtina registruoti iki rugsėjo 15 dienos. Registravimas yra nemokamas. „Tai viena iš neatidėliotinų priemonių. Tikimasi, kad toks papildomų veiksmų planas padės užkirsti kelią afrikinio kiaulių maro plitimui. Kiaules registruoti privalu jau seniai, tačiau tai buvo daroma gana vangiai. - sako Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alfonsas Genys.
Dabar gyventojai darosi aktyvesni, kai sužinojo, kad gali grėsti gana nemaži nemalonumai, jei kiaulės nebus deklaruotos Tad vien Kėdainių rajone per pastarąsias tris savaites užregistruota beveik 400 naujų kiaulių augintojų. „Rugpjūčio viduryje buvo užsiregistravę 183 augintojai, o rugsėjo pirmąją savaitę jau turėjome 575", - konstatavo A. Genys.
Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alfonsas Genys tikina, kad žmonės darosi aktyvesni
Kėdainių rajone yra trys didesni kiaulių ūkiai: Krakių žemės ūkio bendrovė augina kiaules ir pati perdirba jų mėsą, o Josvainių seniūnijoje kiaules augina bendrovė „Sistem" bei Sandrauskų ūkis. Kiti gyventojai savo reikmėms dažniausiai augina iki 10 kiaulių.
VMV Kėdainių r. tarnybos specialistai per savaitę aplankys visas seniūnijas ir jose gyvenantiems kiaulių augintojams suteiks daug naudingos informacijos apie afrikinio kiaulių maro kontrolę.
Kaip atrodo užkrėstos kiaulės?
Pasireiškus ūmiai viruso formai pakilusi temperatūra (daugiau kaip +40°C) dažniausiai yra pirmas klinikinis ligos požymis, kurį lydi depresija, apetito praradimas, greitas ir sunkus kvėpavimas, nosies išskyros ir ašarojimas. Kiaulių judesiai - nekoordinuoti, jos susimeta į būrį. Paršavedžių nėštumas gali nutrūkti bet kuriame jo etape. Kai kurios kiaulės gali vemti arba joms užkietėja viduriai, tuo tarpu kitos gali viduriuoti su krauju. Išryškėja kraujosruvos arba hemoraginiai poodiniai plotai, ypač galūnėse ir ausyse. Prieš mirtį gyvūnus gali ištikti koma, atsirandanti per vieną - septynias dienas nuo tada, kai išryškėja klinikiniai požymiai.
MŪ, BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19 -
Išmaniosios technologijos gyvulininkystės ūkyje
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)