Madridas. Pasaulio galvijų veterinarijos gydytojų kongrese kilo nemaža sumaištis, kai amerikiečių tyrėjai pristatė naują karvių ketozės gydymo metodą. Novatoriai siūlo jų išbandytą terapiją, kurioje naudojamas raudonasis vynas.
Apsiveršiavusių karvių ketozė yra nuolatinė pieno ūkių problema. Vidutiniškai apie 9 proc. patelių suserga per pirmą laktacijos mėnesį, vėliau rizika sumažėja per pusę. Tai reiškia, kad dažna karvė gali susirgti ketoze per pirmus tris mėnesius po apsiveršiavimo.
Madrido universiteto (Ispanija) mokslininkai perspėja, jog ketozės dažnis bandose gali būti dar didesnis, nes dalis susirgimų be klinikinių požymių lieka nepastebėti. Jie išanalizavo daugiau kaip 12,5 tūkst. įvairių laktacijų karvių iš 1 320 ūkių ir nustatė, jog 23 proc. gyvulių sirgo subklinikine ketoze, kurios bene vieninteliai požymiai – padidėjusi ketoninių kūnų (beta hidroksibutiratas, BHB) koncentracija piene, kraujyje ir sumažėjęs produktyvumas.
Pasaulio galvijų veterinarijos gydytojų kongrese Madride susirinko daugiau kaip 3 200 specialistų iš 74 šalių, kad pasidalintų patirtimi ir naujomis įžvalgomis.
Anot pranešėjų, ketozės gydymo schema nekinta jau dešimt metų. Taikoma visapusiška terapija, susidedanti iš gliukozės infuzijos, kortizono, fosforo, vitamino B12 injekcijų bei geriamojo propilenglikolio. Tačiau atsižvelgiant į poreikį didinti gyvulininkystės tvarumą ir ekologiškumą ieškoma natūralių alternatyvų, rašo „Agrarheute“ ir „Researchgate“.
Amerikiečių mokslininkų pranešimas sukėlė Madride ažiotažą, nes tyrėjai pasiūlė ketoze sergančias karves girdyti raudonuoju vynu. Jie atliko tyrimus su holšteinų veislės galvijais ir pareiškė, jog vynas veikia geriau nei propilenglikolis ir yra pranašesnis net subklinikinės ketozės atveju.
Autoriai teigia, kad schema, kai pirmą ligos dieną karvei sugirdomi 2 litrai, o kitas dvi dienas – po 1 litrą vyno, yra veiksmingesnė ir labiausiai sumažino BHB koncentraciją kraujyje, palyginti su kitais populiariais ketozės gydymo metodais. Mokslininkai pabrėžė, kad vyną rekomenduoja tik karvėms nuo antros laktacijos.
Manoma, kad teigiamą raudonojo vyno poveikį lemia ne tik alkoholis, bet ir taninai, kurie detoksikuoja, reguliuoja virškinimo trakto veiklą, bei polifenoliai, kurie slopina uždegimą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Dalis rajonų priskirti mažesnių ribojimų zonai
2024-11-25 -
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)