Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Veterinarija
Kaip Lietuvos ūkius paveiktų griežtesnės gyvūnų gabenimo sąlygos?
Asociatyvi Pixabay nuotr.

Vilnius. Atliktas Europos Komisijos (EK) pasiūlymo dėl vežamų gyvūnų gerovės poveikio Lietuvos gyvulininkystei vertinimas. Kaip pokyčiai paveiktų Lietuvos ūkininkus?

Lietuvoje yra 15 registruotų galvijų, vienas avių ir ožkų surinkimo centrų. Kitų gyvūnų surinkimo centrų Lietuvoje nėra.

Nustatyta, kad EK  pasiūlyme numatyti pokyčiai didžiausią įtaką darytų Rokiškio, Zarasų, Ignalinos, Utenos ir Šalčininkų rajonų ūkiams, norintiems galvijus vežti per surinkimo centrus.

Bioversija m7 2024 11 19

Šiuose rajonuose, kuriuose galvijų laikytojai sudaro 7,6 proc. visų Lietuvos galvijų laikytojų, o laikomi galvijai sudaro 5,9 proc. visų laikomų galvijų, nėra surinkimo centrų. Tad ūkininkai, turės rinktis vieną iš alternatyvų, kad realizuotų gyvulius:

  • galvijus skersti Lietuvos arba kaimyninių šalių skerdyklose, iki kurių juos nugabenti užtruktų ne ilgiau kaip 9 val. (dėl to prarandama galimybė gauti potencialiai aukštesnę realizacinę kainą);
  • siuntas formuoti tiesiai iš ūkio;
  • siuntas formuoti iš kelių  ūkių (tokiu atveju faktinė kelionės trukmė ilgėja, nes kelionės pradžia pradedama skaičiuoti pirmam gyvuliui įlipus į transporto priemonę. Surenkat gyvulius iš skirtingų ūkių ir vežant juos skersti, šis laikas įsiskaičiuotų į bendrą kelionės trukmę, kuri neturėtų viršyti 9 valandų).

Naujuoju reglamentavimu gyvūnai, atvežti į surinkimo centrą iš toliau nei 100 km nutolusių ūkių, turės būti įkurdinti ne trumpiau kaip savaitei iki išvežimo. Šiuo metu gyvuliai tokiame surinkimo centre turi praleisti ne mažiau kaip 6 val. iki išvežimo.

Importas

Atliekant vertinimą nustatyta, kad EK pasiūlyme nustatomi kelionės trukmės ribojimo reikalavimai, kai gyvūnai vežami skersti (kelionės trukmė iki 9 val.), įtakos turėtų maždaug 10 proc. į Lietuvą įvežamų siuntų arba 9 proc. skersti įvežamų gyvūnų.

EK pasiūlyme nustatomi kelionės trukmės apribojimo reikalavimai siuntoms, kai gyvūnai vežami tolesniam laikymui (kurių kelionės trukmė – iki 21 val.), įtakos tai turėtų maždaug 10 proc. siuntų (apie 10 proc. galvijų ir  apie 25 proc. avių / ožkų).

Tokių siuntų pervežimo trukmė iki paskirties vietos prasitęstų, nes turėtų būti vežama su 24 val. pertrauka (po 21 val. kelionės išlaipinant vežamus gyvulius iš transporto priemonės mažiausiai 24 val. poilsiui ir toliau tęsiant antrą 21 val. kelionės etapą).

Šios sąlygos padidins ūkinių gyvūnų pervežimo kaštus ir įsigyjamų gyvūnų kainą. Tai aktualu galvijininkystės, avininkystės ir ožkininkystės sektoriams.

Eksportas

EK pasiūlyme nustatomi kelionės trukmės ribojimo reikalavimai išvežamų skersti gyvūnų siuntų (kelionės trukmė – iki 9 val.), įtakos turėtų 6–12 proc. kiaulių ir galvijų siuntų.

Leidimai išvežti skersti tokioms siuntoms nebūtų išduodami, nes kelionės trukmė viršytų 9 valandas. Tai sudarytų kliūčių išvežti skersti apie 15 proc. kiaulių ir apie 25 proc. galvijų.

Nauji kelionės trukmės ribojimo reikalavimai įtakos turėtų maždaug 7 proc. išvežamų tolesniam laikymui gyvulių siuntų, kurių kelionės trukmė – ilgesnė nei 21 valanda.

Pagal EK pasiūlyme dėstomas nuostatas, ši siuntų dalis iki paskirties vietos turėtų būti vežama su 24 val. pertrauka (po 21 val. kelionės išlaipinant vežamus gyvulius iš transporto priemonės 24 val. poilsiui ir toliau tęsiant antrą 21 val. kelionės etapą).

Labiausiai tai paliestų avininkystės ir ožkininkystės sektorius – daugiau nei 75 proc. išvežamų avių / ožkų ir apie 10 proc. išvežamų galvijų tolesniam laikymui turėtų prisitaikyti prie naujų kelionės trukmės ribojimo reikalavimų.

EK pasiūlymo dėl vežamų gyvūnų gerovės poveikio Lietuvos gyvulininkystei vertinimas rugpjūčio 22 d. bus pristatytas susijusioms asociacijoms.

Šiuo metu reglamentas derinamas su valstybėmis narėmis. Žemės ūkio ministerija skelbia, kad Lietuvos atstovai, remdamiesi šia ataskaita, derėsis dėl palankesnių sąlygų Lietuvos ūkininkams.

Vertinimo projektas rasite čia.

Parengta: pagal ŽŪM inf.
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos