Raseiniai. Afrikinis kiaulių maras dalyje Raseinių rajono privertė valdžią paskelbti ekstremalią situaciją. Raseinių rajono savivaldybė pranešė, kad ketvirtadienį dėl siaučiančios ligos ekstremali situacija paskelbta Girkalnio, Ariogalos, Raseinių miestų, Kalnujų ir Paliepių seniūnijų teritorijose.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas teigė, jog tai leidžia greičiau panaikinti maro padarinius.
„Kai savivaldybės lygiu paskelbiama ekstremali situacija, tada sudaromas ekstremalios situacijos valdymo štabas ir tada galima, pasitelkiant savivaldybės pagalbą, lengviau ir greičiau likviduoti padarinius“, – teigė V. Paulauskas.
Viena labiausiai šalyje žinomų ūkininkių Audronė Žilienė, Raseinių rajone turinti ekologinį kiaulių ir mėsinių galvijų ūkį, sako, kad jau net nervintis nustojo, nes nuo jos visai nepriklauso, ar pavyks išsaugoti kiaules. Ūkyje yra apie 250 penimų paršelių, 30 paršavedžių, Žilių ūkio produkcija gerai žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje, nes kasmet pristatoma „Žaliosios savaitės“ parodoje Berlyne. Nuo Pramedžiavos iki Algimantų kaimo, kuriame ūkininkauja Žiliai, tiesiai tėra 18 km, tačiau į maro zoną jų ūkis kol kas nepateko.
Vos prasidėjus afrikiniam kiaulių marui Lietuvoje A. Žilienė prognozavo, kad gerai nebus, nes šernų – begalės. „Ir dabar tas pats, jų nė kiek nesumažėjo. Netikiu, kad jų daugiau naikina, nes kaip buvo pilni laukai šernų, taip ir yra. Apie tai sakau ir Veterinarijos tarnybai, kalbėjau ir vienoje TV laidoje, bet tuos žodžius iškirpo. Toks vaizdas, kad ūkininkus visai nori išnaikinti, šernai kažkam svarbiau“, – piktinosi ūkininkė. Jai kiek ramiau tik dėl to, kad ūkio javai yra toliau nuo fermos. Ūkyje laikomasi griežtų biosaugos reikalavimų, o kiaules šeriantis darbininkas net neišeina iš kiemo, kad neparneštų užkrato.
Per pastarąsias dvi su puse savaites, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, AKM židiniai Lietuvoje užfiksuoti penkiose kiaulių laikymo vietose Jurbarko, Radviliškio, Raseinių ir Trakų rajonuose, o nuo metų pradžios – jau 12 AKM židinių. Virusas nesitraukia ir iš laukinės faunos, šiemet Lietuvoje AKM nustatyta 2 376 šernams.
AKM protrūkiai fiksuojami ir kituose Europos šalių kiaulių ūkiuose: Rumunijoje – 46, Lenkijoje – 27, Latvijoje – 2.
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19 -
Išmaniosios technologijos gyvulininkystės ūkyje
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)