Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Veterinarija
Bakterijų atsparumas antibiotikams – ne žmonijos kaltė?
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Londonas. Mikrobiologai aptiko įrodymų, jog meticilinui atsparios auksinio stafilokoko padermės atsirado gamtoje gerokai anksčiau, nei žmonės pradėjo naudoti antibiotikus medicinoje ir veterinarijoje. 

Dažnai manoma, jog bakterijos įgavo atsparumą antibiotikams dėl nepagrįsto šių vaistų naudojimo, tačiau Kembridžo universiteto (Jungtinė Karalystė) mikrobiologai teigia, jog šis procesas yra natūralus dviejų mikroorganizmų prisitaikymo pavyzdys. 

Ant miško ežių odos aptinkama grybelių Trichophyton erinacei ir bakterijų, kurie konkuruoja tarpusavyje. Grybelis išskiria antibiotikus, kad sunaikintų bakterijas, tačiau jos išvystė atsparumą. Mokslininkai aptiko ant ežių meticilinui atsparių Staphylococcus aureus (angl., MRSA, auksinio stafilokoko) padermių. Tyrimų duomenimis, iki 60 proc. ežių nešioja MRSA tipą, vadinamą mecC – MRSA, kuris sukelia 1 iš 200 visų žmonių MRSA infekcijų. 

Bioversija 2024 08 19 m7

Daugiausia mėginių buvo surinkta Danijoje ir Švedijoje, taip pat didelis MRSA kiekis nustatytas gyvūnams kitose Europos šalyse ir Naujojoje Zelandijoje, rašoma mokslo žurnale „Nature“.

Tarptautinė tyrėjų komanda įsitikinusi, jog ši savybė išsivystė ežiams natūraliai prieš 200 metų, o atrasti biologiniai procesai nėra susiję su perteklinio antibiotikų vartojimo problema. Pasak tyrimo vadovo dr. Ewan‘o Harrison‘o (Evano Harisono), pavyko atsekti genus, kurie lemia mecC – MRSA atsparumą antibiotikams, ir įrodyti, jog jie egzistavo dar XIX amžiuje. MRSA išsivystė mikroorganizmams kovojant dėl išlikimo ant ežių odos, o vėliau išplito kitiems gyvūnams ir žmonėms.

Kadangi beveik visų šiandien vartojamų antibiotikų pirmtakai yra biologinės kilmės, pasak mokslininkų, tikėtina, kad atsparumas šioms medžiagoms egzistuoja gamtoje. Laukinė fauna yra didelis rezervuaras, kuriame MRSA gali išgyventi ir vėliau išplisti. Tyrėjai pabrėžė, jog šios išvados nėra priežastis bijoti ežių. Žmonės retai užsikrečia mecC – MRSA. 

Pasak Kembridžo universiteto mikrobiologų, laukiniai gyvūnai, žemės ūkio gyvuliai ir žmonės yra tarpusavyje susiję ir gyvena vienoje ekosistemoje. Tik žvelgiant į visumą, įmanoma suprasti atsparumo antibiotikams raidą. 

Parengta: pagal „Nature“ ir sciencedaily.com inf.
    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos