Vilnius. Lenkijai sustabdžius lietuviškos kiaulienos ir kiaulių importą, Žemės ūkio ministerija ketina kreiptis į Europos Komisiją. Lenkija aiškina, kad lietuviškos kiaulienos importas blogina žemdirbių padėtį.
Gruodžio pradžioje Lenkijos ūkininkai organizavo kelių blokadą, protestuodami be kita ko ir prieš savo šalies veterinarijos tarnybos sprendimą leisti įvežti kiaules ir kiaulieną iš Lietuvos teritorijų, patenkančių į afrikinio kiaulių maro zoną.
Lenkijos vyriausiojo veterinarijos gydytojo pavaduotojui Kšyštofui Jaždževskiui (Krzysztof Jażdżewski) sprendimas leisti įvežti kiaules iš Lietuvos kainavo postą. Gruodžio 14-ąją ministras Janas Kšyštofas Ardanovskis (Jan Krzysztof Ardanowski) atleido K. Jaždževskį iš pareigų, kurias šis ėjo pastaruosius 12 metų.
Komentuodamas sprendimą Lenkijos žiniasklaidai, ministras paaiškino, kad įstatymai nedraudžia įvežti kiaulių iš afrikinio kiaulių maro apimtų zonų, tačiau ar tai tikslinga, kaskart sprendžia veterinarijos tarnyba. Sprendimą dėl kiaulių įvežimo iš Lietuvos ministras pavadino kvailu ir žalingu lenkų ūkininkams.
Ministras J. K. Ardanovskis nurodė sustabdyti leidimą įvežti kiaules ir kiaulieną į šalį iš teritorijų apimtų kiaulių maro. Anot J. K. Ardanovskio, jis ir toliau laikysis pozicijos ginti savo šalies kiaulių augintojus, nes situacija kiaulininkystės sektoriuje sudėtinga.
Apie situaciją kiaulienos rinkoje kalbėta ir šį mėnesį vykusioje ES ministrų taryboje. Lenkijos ministras teigė, kad situacija sektoriuje yra kritinė. Dėl maro ir žemų produkcijos supirkimo kainų mažėja žemdirbių pajamos, o to pasekmė – kylantys visuomenės neramumai. Anot J. K. Ardanovskio, Iš Lietuvos įvežamų kiaulių kiekis tik pablogino situaciją. J. K. Ardanovskis prašė Europos Komisiją imtis intervencinių priemonių ir paramos Lenkijos kiaulininkystės sektoriui.
Kaip rašo lenkų dienraštis „Rzeczpospolita“, remdamasis šalies Žemės ūkio ministerija, nuo gruodžio 1 iki 12 d. iš Lietuvos teritorijų, patenkančių į afrikinio kiaulių maro zoną, buvo atvežta 1680 kiaulių. „Vis dėlto šis, atrodytų, mažas kiekis sukėlė tikrą audrą stiklinėje ir tikriausiai baigsis Lietuvos skundu Europos Komisijai“, rašo laikraštis. Jis cituoja ministro J. K. Ardanovskio įrašą socialiniame tinkle „Twitter“, kuriame šis nurodo kalbėjęs su Lietuvos žemės ūkio ministru Giedriumi Surpliu. Lietuvos ministras nurodęs, jog Lenkijos sprendimas yra nesuderinamas su Europos Sąjungoje galiojančiais teisės aktais, ir pranešė perduosiąs skundą Europos Komisijai.
Kaip informuoja BNS, remdamasi „Lietuvos žiniomis“, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) tvirtina, kad Lietuva iki šiol nėra gavusi oficialios informacijos iš Lenkijos kompetentingų institucijų dėl sprendimo riboti prekybą kiaulėmis ir jų skerdena iš ūkių, patenkančių į antrąją afrikinio kiaulių maro zoną.
„Prekybos ribojimai pasireiškia Lenkijos atsisakymu bendradarbiauti su Lietuvos specialistais, nustatant formuojamų siuntų transportavimo sąlygas, maršrutų planus, įvertinant kiaulių ūkių stebėsenos rezultatus ir suderinant kitą būtiną informaciją. Nuolat bendraujame su Lenkijos ir ES institucijomis ir dedame visas pastangas, kad poveikis būtų kuo mažesnis“, - nurodė ŽŪM.
***
Anot Lenkijos žemės ūkio ministerijos oficialios informacijos, per 2018 m. sausio-spalio mėn. į šalį buvo įvežta 6,2 mln. kiaulių (per 2017 m. tą patį laikotarpį – 5,8 mln.): iš Danijos 5 mln. 212 tūkst. (2017 m. – 4 mln. 736 tūkst.), Vokietijos – 564 tūkst. (532 tūkst.), Olandijos – 223 tūkst. (213 tūkst.), iš Lietuvos – 110 tūkst. (2017 m. – 163 tūkst.). Taigi, per 2018 m. sausio-spalio mėn. iš Lietuvos į Lenkiją įvežtos kiaulės sudarė 1,8 proc. (2017 m. – 2,8 proc.) visų importuotų kiaulių.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19 -
Išmaniosios technologijos gyvulininkystės ūkyje
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)