Vilnius / Berlynas. Vokietija praneša apie pirmuosius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejus savo šalies ūkiuose. Iki tol pavojingas virusas čia buvo aptiktas tik šernuose.
Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba teigia gavusi oficialų pranešimą, kad virusas rastas trijuose Rytų Vokietijos kiaulių ūkiuose Brandenburgo žemėje. Viename laikyta daugiau kaip 300 kiaulių, kitame - 2 kiaulės. Abu ūkiai yra įsikūrę šalia Lenkijos sienos. AKM buvo nustatytas vykdant pasyviąją stebėseną (kai tiriamos kiaulių gaišenos). Trečias protrūkis nustatytas ūkyje, laikiusiame 4 kiaules, jos nugaišintos ir sunaikintos.
Vokietijos kompetentingos institucijos teigia, kad židiniai yra likviduojami, situacija stebima.
Praėjusią savaitę VMVT pranešė ir tai, kad po pertraukos AKM vėl užfiksuotas Estijoje, kur protrūkis nustatytas komerciniame kiaulininkystės ūkyje.
Estijos Harju apskrityje esančiame komerciniame ūkyje laikyta daugiau nei 1700 kiaulių. Į nustatytas apsaugos ir stebėsenos zonas kiti ūkiai nepatenka, artimiausia kiaulių laikymo vieta - 30 km nuo židinio. Šiuo metu atliekamas epizootinis tyrimas, siekiant nustatyti kaip liga pateko į ūkį.
Komentuodami šį atvejį Lietuvos VMVT specialistai teigia, kad tai - labai netikėta žinia, kadangi Estijoje, AKM kiaulių ūkiuose paskutinį kartą buvo užfiksuotas tik 2017 m., o šernuose - 2019 m. vasario mėn.
Dar vienas protrūkis Europoje neseniai nustatytas Slovakijoje, Banska Bistricos krašte. Židinys aptiktas kiaulininkystės ūkyje, kuriame buvo laikoma daugiau nei 8000 kiaulių. Visos kiaulės buvo nugaišintos, atliekamas epizootinis tyrimas.
Skirtingai nuo Estijos, Slovakijoje aktyvi viruso cirkuliacija laukinėje faunoje, kadangi šiais metais buvo nustatyta net 1230 atvejų.
VMVT specialistai primena ir Lietuvos kiaulių laikytojams, kad vasaros metu ypač suaktyvėja AKM viruso plitimas. Minėti protrūkiai užsienio šalyse dar kartą įrodo, kad liga gali smogti netikėtai, tad biologinio saugumo priemonių įgyvendinimas ir jų rutininis laikymasis turėtų būti visų kiaulių laikytojų prioritetu.
MŪ, VMVT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19 -
Išmaniosios technologijos gyvulininkystės ūkyje
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)