Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Vynuogių vyno gamintojai sulaukė palaikymo

Vilnius. Naujos taisyklės suteikia daugiau galimybių Lietuvos vynuogių vyno gamintojams, skelbia šalies vyndariai.

Šių metų spalio pradžioje žemės ūkio ministras Giedrius Surplys patvirtino paramos Lietuvos vyno sektoriui 2019–2023 m. programos administravimo ir kontrolės taisykles. Tai yra pagal ES reglamento nustatytą tvarką Ministerijos parengta ir Europos Komisijai pateikta bei įsigaliojusi programa Lietuvoje gaminamo vyno pardavimui skatinti 2019–2023 m. trečiųjų valstybių rinkose remti.

Lietuvos vynuogininkų asociacijos prezidentas Steponas Puipa džiugiai kalba apie bendradarbiavimą su Žemės ūkio ministerija ir teigia, kad ministerija supranta vynuogių augintojų siekius. Be to, vynuogės yra pripažįstamos kaip viena iš Lietuvos uoginių kultūrų.

Bioversija m7 2024 11 19

Vyno gamintojas ministro įsakyme apibrėžtas kaip Lietuvoje įregistruota įmonė, turinti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento išduotą alkoholio produktų gamybos licenciją ir gaminanti vyną. Lietuvoje tokias licencijas, suteikiančias galimybę per metus pagaminti 10 t vyno, turi 8 vyndariai, tačiau tarp jų nėra nė vieno, gaminančio vyną iš vynuogių.

Patvirtintos minėtos programos administravimo ir kontrolės taisyklės suteikia daugiau galimybių Lietuvos vynuogių vyno gamintojams, mano S. Puipa. Jis taip pat priduria, kad pasaulyje tikruoju vynu ir laikomas būtent vynuogių vynas.

Pretenduojančiajam gauti paramą vynuogių augintojui ir vyno gamintojui vienas iš reikalavimų yra suteikta vyninės vynuogių veislės nuoroda. Kaip jau rašėme anksčiau, Lietuvos vynuogininkų asociacijos (LVA) pastangomis mūsų šalis siekia patekti į Europos Sąjungos šalių, gaminančių vyną, sąrašą. Tam reikia patvirtinti Lietuvoje vynui auginamų vynuogių veisles. Svarbu, kad vynui gaminti vynuogės būtų kilusios iš Europinio vynmedžio Vitis vinifera.

„Apgalvojome ir nusprendėme pasekti Lenkijos, Danijos, Švedijos pavyzdžiu, kurios jau yra pasitvirtinusios tokias vynuogių veisles, o jų auginimo sąlygos labai panašios kaip ir Lietuvoje“, – teigia S. Puipa.

Lietuvos vynuogininkų asociacijos prezidentas patikslina, kad toks sąrašas jau pateiktas Europos Komisijai ir šiuo metu vyksta derinimo darbai. Tikimasi, kad iki 2019 m. vasaros vidurio sąrašas bus patvirtintas ir vyninių vynuogių augintojai, gavę Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento išduotą alkoholio produktų gamybos licenciją, jau galės gaminti vyną iš naujojo derliaus, kurio nedidelį kiekį galės tiekti ir į parduotuves.

„Lietuvoje pagaminto vynuogių vyno savikaina yra nemaža, apie 10–12 Eur, – dalijasi mintimis ilgametis vynuogių augintojas S. Puipa. – Tad piktnaudžiavimo tokiu vynu neįžvelgčiau. Be to, ir tokio pagaminamo vyno kiekis yra nedidelis.“

Vyndarių asociacijos narys Raimundas Nagelė sako kol kas neįsigilinęs į Paramos Lietuvos vyno sektoriui 2019–2023 m. programą, todėl negalintis komentuoti detaliau ir taisyklių. Apskritai jis džiaugiasi tokia parama ir tikisi, kad tai bus naudinga Lietuvos vynuogių augintojams ir vyndariams. Be to, ilgametis Vyndarių asociacijos narys ir vynuogių augintojas mano, kad sąraše tikrai galėtų būti vyninės vynuogės Solaris ir Regent.

„Nors su šių veislių vynuogėmis reikia pažaisti, jos nėra labai atsparios mūsų klimatui, bet jų rezultatai ragauti ir žinomi, todėl tikiu, kad jos pateks į Europos Komisijos patvirtintą vynuogių sąrašą ir visi norintieji galės ragauti iš jų gaminamą vyną“, – įsitikinęs R. Nagelė.

Taip pat skaitykite:

Gal tapsime vyndarių šalimi?


Skaitykite daugiau: http://www.manoukis.lt/naujienos/mokslas/gal-tapsime-vyno-salimi
Gal tapsime vyndarių šalimi?

Skaitykite daugiau: http://www.manoukis.lt/naujienos/mokslas/gal-tapsime-vyno-salimi

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos