Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Veterinarijos rezidentai nebebus nemokama darbo jėga

Vilnius. Veterinarijos gydytojams rezidentams bus taikomos vienodos darbo sąlygos, atlyginimo dydis, stažas ir kitos socialinės garantijos, kaip ir medicinos ar odontologijos rezidentams.

Tai numatančiam Veterinarijos įstatymo pakeitimo ir papildymo projektui, kurį parengė Žemės ūkio ministerija, šią savaitę galutinai pritarė Seimas. Šiuo metu veterinarijos medicinos rezidentai, kitaip negu medicinos ar odontologijos gydytojai rezidentai, neturi galimybės studijuodami gauti pareiginę algą. Jiems neskaičiuojamas darbo stažas, ribojamos socialinės garantijos – ligos, motinystės, tėvystės išmokos, pensijų kaupimas ir kitos.

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigaliosiantys įstatymo pakeitimai, kurių LSMU Veterinarijos akademija siekė daugiau kaip 4 metus, nustato, kad veterinarijos gydytojų rezidentų parama bus sudėtinė jiems mokamo darbo užmokesčio, nuo kurio skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, dalis. Taip bus labiau užtikrinamos jų socialinės garantijos, didės „Sodros“ išmokos draudiminiais atvejais. Veterinarijos gydytojo rezidento darbo užmokestis būtų mokamas iš Žemės ūkio ministerijai patvirtintų valstybės biudžeto asignavimų. Šiuo metu LSMU Veterinarijos akademijos Veterinarinės medicinos rezidentūros studijas yra pasirinkę 25 veterinarinės medicinos rezidentai.

Bioversija m7 2024 11 19

„Tikime, kad  Veterinarijos įstatymo pakeitimas pritrauks dar daugiau ir gabiausius veterinarijos gydytojus, norinčius studijuoti rezidentūroje, todėl Lietuvoje daugės siauresnėje srityje kvalifikuotų ir kompetentingų veterinarijos gydytojų. Įgyvendinus įstatymo pakeitimus, bus užtikrinamas aukšto lygio profesinės kvalifikacijos veterinarijos gydytojų, reikalingų gyvūnų sveikatos bei gerovės užtikrinimui, rengimas“, – teigė LSMU Veterinarijos akademijos kancleris prof. Mindaugas Malakauskas.

Pasak jo, norinčių studijuoti veterinarinės medicinos rezidentūroje niekada netrūkdavo, bet kai kurie net nebandydavo pradėti studijų, o daugelis suabejodavo, ar verta dar papildomai dvejus metus studijuoti su minimaliomis socialinėmis garantijomis po ilgų šešerių studijų metų. Veterinarijos studentai žinojo, kad veterinarinės medicinos rezidentūros studijų sąlygos iš esmės skiriasi nuo medicinos ir odontologijos rezidentūros, todėl, pripažįsta profesorius, ne visada pavykdavo pritraukti gabiausius ir perspektyviausius absolventus į rezidentūrą.

Į Žemės ūkio ministeriją dėl biudžeto lėšų poreikio suformavimo veterinarinės medicinos specialybės rezidentų pareiginei algai mokėti, kad būtų užtikrintas veterinarinės medicinos  rezidentų socialinis statusas bei gerinamas veterinarijos gydytojų specialistų profesinis pasirengimas praktiniam darbui, LSMU Senatas kreipėsi 2014 m. vasarį. „Kaip matote, nueitas ilgas kelias, bet mes džiaugiamės dabartinės ŽŪM vadovybės požiūriu ir kaip greitai šis klausimas buvo išspręstas“, – sakė prof. M. Malakauskas.

Pradėjus žygius dėl veterinarijos gydytojų rezidentų darbo užmokesčio ir socialinių garantijų, buvo kreiptasi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą dėl naujų rezidentūros programų kūrimo. Gavus pritarimą, buvo parengtos 5 naujos rezidentūros programos (Arklių veterinarinė medicina, Atrajotojų ligų diagnostika ir gydymas, Smulkiųjų gyvūnų terapija, Smulkiųjų gyvūnų chirurgija, Veterinarinė vaizdinė diagnostika), kurios pirmuosius veterinarinės medicinos rezidentus priėmė nuo 2018 m. rugsėjo.

Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos (LVGA) valdybos narė, Smulkiųjų gyvūnų praktikos sekcijos valdybos pirmininkė Eglė Kvedaraitė tap pat pasidžiaugė, kad ir veterinarijos gydytojas rezidentas pagaliau įgijo vienodas teises su medikais bei odontologais. „Manau, kad rezidentų įdarbinimas – tai ne tik papildomų socialinių garantijų suteikimas, bet ir pripažinimas (supratimas), kad tai nėra nemokama profesionali darbo jėga. Juk rezidentas daugeliu atvejų yra veterinarinės praktikos licenciją turintis gydytojas, gilinantis žinias itin siauroje srityje“, – teigė E. Kvedaraitė. Ji taip pat tikisi, kad rezidentų įdarbinimas mokslo bazėje padės išvengti blaškymosi tarp darbo ir studijų. Taip pat sumažins galimo fiktyvaus studijavimo galimybes, kai mokymo bazėje pasirodoma tik teorinei daliai išklausyti.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.