Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Vaistažolių verslui plėstis trukdo pievų šienavimo politika?
Pixabay.com nuotr.

Vilnius. Vaistažolių verslui plėstis pastaruoju metu trukdo Žemės ūkio ministerijos pievų šienavimo politika, teigia vaistažoles superkančios įmonės „Švenčionių vaistažolės“ direktorius Elmantas Pocevičius. 

„Liepia nušienauti laukines pievas, o mes savininkų negalime priprašyti šiek tiek luktelti, kol užaugs ar pradės žydėti vaistažolės, kurias mūsų žmonės susirinktų. Tas priverstinis šienavimas mums yra labai blogai – žmonės neranda vaistažolių“, – teigė įmonės vadovas. 

Anot jo, gamintojams kasmet pritrūksta beveik visų vaistažolių. Įmonė per metus superka apie 300 t lietuviškos ir atsivežtinės žolės.

Bioversija m7 2024 11 19

Jeigu geri metai, pusę visų vaistažolių būna lietuviškos, o jeigu blogi – iki trečdalio. „Švenčionių vaistažolės“ 30–40 proc. lietuviškų vaistažolių nuperka iš gyventojų, kitas – iš jas auginančių ūkių. 

„Mažai ko turime pakankamai ir netrūksta – liepų žiedų kasmet trūksta, kaip ir čiobrelių, ramunėlių, melisų, dabar – gauromečių“, – sakė „Švenčionių vaistažolių“ vadovas.  

Be kita ko, šiųmetė sausra sujaukė ir vaistažolių rinkėjų, ir jų perdirbėjų planus – prognozuojama, kad vaistams ir arbatoms naudojamų žolių šiemet bus mažiau nei pernai, todėl gali brangti arbata bei vaistažolių preparatai.

Vis mažiau žmonių pievose ir laukuose renka vaistažoles, o jas auginančių ūkių Lietuvoje yra mažai. 

Anot E. Pocevičiaus, šie metai įmonei bus sunkūs – eksportas mažėja penktadaliu, pardavimai Lietuvoje taip pat smunka, nes žmonės perka mažiau arbatų. 

„Situacija dabar bloga: žolės derlius nedžiugina, šiemet mažėja per pandemiją išaugę arbatų pirkimai – virš 10 procentų.

Jau praėjusių metų pabaigoje pajutome, kad mažėja pirkimai ir kitose šalyse, nes eksportuojame. Eksportas menksta daugiau nei 20 procentų. Tai – daug. Šie metai bus sunkūs. Apskritai vaistažolių Lietuvoje nuperkama vis mažiau ir mažiau“, – tvirtino įmonės vadovas.  

***

Džiovinti dilgėlių lapai superkami po 2,1 Eur/kg – gerokai pigiau nei liepų žiedai (11 Eur/kg). Brangiausiai kainuoja raktažolių žiedai (28 Eur/kg) ir šaknys (8,2 Eur/kg) bei pataisų sporos (30 Eur/kg). Už ramunėlių žiedus, kurie yra vieni populiariausių, supirkėjai moka po 4,7 Eur/kg. 

Pasak E. Pocevičiaus, vaistažolių kainas diktuoja Europos rinka, todėl jos visur panašios. 

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos